Чи є місце гарячого в холодильнику і чому ризикувати все ж не варто?

А ви теж за звичкою, прищепленої з дитинства, ні за що не поставите курочку, яку тільки що вийняли з плити, в холодильник? Зазвичай ми чекаємо, перевіряючи, чи достатньо блюдо охололо, але раптом всі ці роки нас обманювали і виявиться, що гаряче в холодильник ставити все-таки можна? У порталі «МіссЧістота» вирішили раз і назавжди розібратися з цим питанням!

Чи є місце гарячого в холодильнику і чому ризикувати все ж не варто?

Як працює ваш холодильник?

Щоб зрозуміти, чим саме ви ризикуєте, поміщаючи тільки що знятий з плити суп в холодильник, потрібно хоча б трохи розібратися в тому, як цей самий холодильник працює. На сучасному ринку в основному представлені моделі або з системою no frost, або з крапельної системою охолодження. Що саме відбувається, коли ви ставите гарячий суп в холодильник, залежить від типу системи, використовуваної в вашій техніці.

При цьому два найважливіших показника, про які треба говорити в даній ситуації, це висока температура тієї самої каструлі і пар, який виходить від будь-якого продукту «прямо з печі».

 • No Frost

Волога: Такі холодильники не потрібно розморожувати по одній простій причині: всю зайву вологу вони виводять шляхом продуманої вентиляційної системи, тобто рідина навіть не встигає осісти на стінках у вигляді конденсату і вже тим більше — інею.

Тепло: Компресор же працює, охолоджуючи камеру до заданої температури, після чого відключається. Працювати знову він починає тоді, коли температура стає тепліше заданої.

До речі

Компресор працює всього 10-20% часу і розрахований приблизно на таке навантаження.

 • крапельна система

Волога: Холодильники з крапельної системою теж не розморожують, але не за рахунок вентиляції, а завдяки своєрідній Авторазморозка. Тобто волога накопичується у вигляді конденсату на задній стінці, перетворюючись на іній, але при виключенні компресора іній тане, стікаючи в спеціальні контейнери, звідки волога випаровується.

Тепло: Температурний режим в камері підтримується тим же чином, як і в системі no frost.

Отже, як влаштований холодильник, начебто, зрозуміло. Але що це нам дає?

Чи є місце гарячого в холодильнику і чому ризикувати все ж не варто?

Що відбувається, коли ви ставите гаряче в холодильник?

Залежно від пристрою холодильної камери системи холодильника по-різному будуть реагувати на гарячу їжу, хоча, крім цього, є ще кілька факторів, які потрібно взяти до уваги.

 • No frost

Волога: Дана система визначає рівень вологості в камері, і її завдання — підтримувати рівень вологості в межах допустимих рамок. Коли ви ставите гарячу їжу, від якої виходить пар, в холодильник, рівень вологості підвищується і датчики це засікає. Вентилятори працюватимуть доти, поки показники не повернуться до нормальних, а якщо суп не закрити кришкою, то це буде тривати годинами, що не є нормою.

Цікаве:  Чому ставити телевізор на холодильник можна, але не потрібно

Тепло: Існують і датчики температури, які змушують компресор включатися і охолоджувати камеру до заданої температури. Гаряча ємність, навіть герметична, змусить компресор працювати до тих пір, поки він не зможе домогтися певної температури в камері. Це, враховуючи нешвидка охолодження гарячої каструлі, триватиме дуже і дуже довго.

 • крапельна система

Волога: У цій ситуації пар почне осідати на задній стінці, утворюючи товстий шар інею, який не виникає в нормальних умовах. Звичайно, нарости льоду, як в радянських холодильниках, ви не побачите, а іній розтане відразу ж, як відключиться компресор.

Тепло: В цілому ситуація така ж, як і з системою no frost, тільки гірше. Крижана «шуба» на задній стінці створює шар теплоізоляції, тому компресора доведеться працювати ще довше, так як домогтися потрібної температури буде складніше.

Чому вважається, що каструлі з плити в холодильну камеру прибирати не можна? Самі посудіть: якщо регулярно класти гаряче в холодильник, компресор і вентилятори, якщо вони є, будуть працювати безперервно! Правда, більшість людей вдаються до цього кроку тільки в екстрених випадках, а значить, ризики будуть залежати тільки від якості техніки і ступеня нагріву посуду і їжі.

До речі: Якщо у вас є шанс хоча б трохи дати їжі охолонути — зробіть це. Кожен градус — зайвий час роботи компресора, так що теплі продукти менш небезпечні, ніж гарячі. Також теплий суп генерує менше пара, ніж гарячий.

Чи є місце гарячого в холодильнику і чому ризикувати все ж не варто?

Прихована загроза

Засумніватися в тому, чи можна ставити гарячу каструлю в холодильник, вас можуть змусити і інші фактори. При цьому, з огляду на порівняльну живучість компресорів (особливо імпортних), вони можуть стати куди більш вагомим аргументом проти гарячого в холодильнику, ніж ризик поломки.

 • Різкі перепади температури можуть зіпсувати посуд, так як деякі покриття, на кшталт кераміки або тефлону, або починають тріскатися, або втрачають властивості в таких умовах.
 • Різниця температур небезпечна і для полиць: скло без використання підставки під каструлю може лопнути, а пластик почне плавитися або тріскатися.
 • Найгірше в цьому плані — деформація ізоляційної гумки по периметру дверцята під впливом тепла. Така гумка не зможе забезпечити герметичність камери, а це призведе до підвищеної температури, посиленій роботі компресора на постійній основі і його швидкої поломки.
 • Під впливом навіть теплою ємності псуються пластик і гума, що вже говорити про сусідами їжі! Найбільше від такого сусідства постраждають молочні продукти, овочі та фрукти.
 • Дивно, але багато кухарі стверджують, що перепади температури негативно впливають на термін придатності самого блюда. Так, дослідним шляхом доведено, що гарячий або теплий суп, поставлений в холодильник, зберігається значно менше, ніж остиглий природним шляхом. Те ж саме стосується багатьох десертів.
 • Якщо ви захочете вирішити проблеми виведення вологи за допомогою герметичної кришки, це може сильно вплинути на смакові якості і естетичність продукту. Так, конденсат на стінках контейнера зробить будь-яку випічку зовсім неапетитною, так як тісто розмокне, ввібравши його.
 • Ну і ще: компресор, що працює на протязі тривалого часу, це ще і додаткова електроенергія, а значить, і зайві рублі в рахунку за комунальні послуги.
Цікаве:  Пральна машина для будинку без водопостачання - моделі з баком для води

Ось начебто не так вже й небезпечно разок поставити гаряче в холодильник, але після всієї цієї інформації вже якось не хочеться. Все-таки, охолоджуючи блюдо заздалегідь, ви піклуєтеся не тільки про збереження холодильника, але і про смакові якості їжі, терміні служби посуду і товщині свого гаманця!

https://youtube.com/watch?v=ZoIm3OYz2z

Корисні матеріали

Close