Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

Филодендрон — одне з найпоширеніших рослин, вирощуваних в кімнатних умовах. Це пояснюється красою зовнішнього вигляду квітки і тим, що догляд за філодендроном нескладний, з ним під силу впоратися навіть недосвідченому квітникарю.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

опис рослини

У природних умовах филодендрон виростає в Австралії, Мексиці і тропічних лісах Південної Америки. Рід Philodendron відрізняється різноманітністю: ліани, напівчагарники, наземні рослини, полуепіфіти, епіфіти, — відомо більше чотирьохсот видів філодендрона.

Коренева система представників роду сильно розгалужена і розташовується близько до поверхні. На стеблі біля основи на междоузлиях формуються повітряні корінці, функція яких полягає в кріпленні до опори і постачанні рослини поживними елементами.

Стебло тоненький, його довжина варіюється від пари сантиметрів до двох-трьох метрів. Знизу втечу з плином часу дерев'яніє, припадаючи корою коричневого кольору. У дорослих рослин деревина щільна, завдяки чому необхідність в опорі відпадає.

Листя ростуть очередно, розташовуються на черешках, в деяких випадках довжина листової пластини становить два метри. За життєвий цикл форма листа в однієї рослини може змінюватися не один раз, буває овальної, розсіченою стрілоподібної або пальчасто. У різних видів листові пластини різні за будовою, структурою, формою і забарвленням. Колір варіюється від коричневого з червоним відтінком до зеленого, зустрічаються ряболисті види.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

Крім звичайних листочків, на філодендронів виростають катафіллов — маленькі листові пластини у вигляді лусочок, функція яких — захист вегетативних бруньок. Коли листя опадає на стеблі залишаються ямочки в тому місці, де кріпилися черешки.

Суцвіття філодендрона має вигляд початка завдовжки до 25 см. Коли рослина зацвітає, на ньому формується від одного до одинадцяти суцвіть, які розміщуються окремо або групами.

Плід філодендрона — ягода, яка зріє до одного року. Стигла ягода жовтого, білого або зеленуватого кольору, всередині неї знаходиться насіння, щільні і дуже маленькі.

Види і сорти домашнього філодендрона

Деякі види філодендрона виростають дуже великих розмірів і служать для прикраси великих залів, вестибюлів, зимових садів. Інші відрізняються компактністю і відмінно підійдуть для вирощування в умовах будинку або квартири.

Популярні види і сорти:

 • Филодендрон бородавчастий. Відрізняється м'якими втечами, які стеляться по поверхні грунту. Черешки, на яких знаходяться листя, усіяні бородавчастими щетинками. Листові пластини оксамитові, мають серцеподібну форму, в довжину — до 20 см, в ширину — приблизно 10, темно-зеленого кольору, уздовж жилок розкидається бронзово-коричневий малюнок. Суцвіття закривається пелюсткою жовтуватого відтінку, приблизно 7 см завдовжки. Вид погано переносить сухе повітря в приміщенні.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон двоякоперистим і філодендрон Селло — два різних види, але дуже схожі між собою, завдяки чому їх часто плутають. Великі рослини з смарагдового кольору, глубокоізрезаннимі глянцевими листям довжиною до 70 см. Селло вважається самим декоративним з великих видів філодендрона і підходить для вирощування в домашніх умовах, виростає у висоту до двох метрів. Зацвітає вкрай рідко, але дуже красиво, квітка довжиною до 8 см, всередині він жовтий, зовні — зелений.
Цікаве:  Каланхое в домашніх умовах - нюанси догляду за домашнім помічником

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон червоніє. У продажу представлено декілька сортів цього виду: Ред Емералд, Медуза, Бургундія, Мандаіанум. Не дуже велике (тендітні, тоненькі пагони досягають 1, 8 м), витончена рослина, особливість — темно-червоні черешки і нижня частина листя (недостатня освітленість призводить до втрати яскравого забарвлення). Листові пластини в довжину до 30 см, шириною — до 25, зелені, блискучі, стрілоподібні. При вирощуванні увазі необхідна опора. З плином часу пагони одревесняются і стають товстим вертикальним стволом.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон лазить. Являє собою гнучку ліану з тоненькими стеблами і великими щільними листами серцеподібної форми темного зеленого кольору, довжиною 15 см і шириною — 10. Рослини виду часто використовуються як ампельні, відрізняються швидким хорошим зростанням, їх можна вирощувати в затінених місцях, відмінно приживаються в підвісних кошиках.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон плющевидной. Повзуча рослина зі стеблом довжиною до 6 м, на якому в черговому порядку розташовуються листя, серцеподібної форми, темно-зелені, в довжину до 30 см, глянцеві або шкірясті. Початок суцвіття червонуватий, оточений покривалом зеленуватого відтінку.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон атом. Відрізняється компактністю, повільно зростає, за ним потрібен складний догляд. Декоративність квітки забезпечується яскравими п'ятипалими хвилястими листами зеленого кольору з блискучою поверхнею. Довжина листової пластини досягає 30 см.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон гітаровідний. Це ліана, яка дуже любить підвищену вологість, виростає до двох метрів в довжину. Гнучке стебло потребує опори. Листя темно-зелені, блискучі, молоді за формою нагадують серце, яке з плином часу звужується, перетворюючись на подобу гітари.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон Еванса. Має дуже ефектний зовнішній вигляд завдяки листі: молоденькі листочки коричнево-зелені з зеленими прожилками, з часом коричневий відтінок зникає. Листові пластини виростають до 80 см завдовжки і 50 см шириною.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон дольчатий. Ліана з товстим гнучким пагоном, на якому виростають черешкові яйцеподібні листя темного зеленого кольору. З плином часу листові пластини стають кавалками спочатку на три, а пізніше на п'ять частин, досягають в довжину 40 см.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон променистий. Невимоглива до догляду ліана, росте дуже швидко. Її довжина може досягати трьох метрів. Листя розсічені, жорсткі, до 20 см в довжину.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон Ксанаду. Деревне вид, невимогливий до вологості повітря і освітленості, але листя будуть гарними, тільки якщо ці показники знаходяться на оптимальному рівні. Може зацвітати в кімнатних умовах. Листя яскраві, зелені, довжиною до 40 см, з плином часу стають перистими.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон витончений. Має один великий, гнучкий втечу і овальні, широке листя завдовжки до 70 см. Листові пластини розсічені, темного зеленого кольору. Суцвіття загорнуте в пелюстка кремово-зеленого відтінку з рожевою облямівкою. Підходить для вирощування у великих кімнатах або оранжереях.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон сканденс. Чудово росте в півтіні і тіні, має гнучкі, кучеряве пагони. Листя серцеподібні, глянцеві, довжиною від 9 до 16 см.
Цікаве:  Домашня пальма - як доглядати за пандануси

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон золотисто-чорний. Рослина з бархатистими красивими листям темно-зеленого кольору із золотими прожилками, на нижньому боці листові пластини червоні. Для хорошого розвитку квітки потрібно створити хороше освітлення і забезпечити підвищену вологість повітря, що в умовах квартири часто буває важко. З цієї причини рослина частіше зустрічається в оранжереях.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

 • Филодендрон імперіал. Має 2 сорти: імперіал ред і імперіал грін. Утворює стебло з короткими міжвузлями. Листя великі, зібрані в розетку діаметром до 1 м. Молоде листя сорту ред інтенсивного червоного кольору (при недостатньому освітленні забарвлення тьмяніє), сорт грін має зелене листя. Вид непогано переносить занадто сухе повітря в приміщенні.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

Филодендрон імперіал

Догляд в домашніх умовах

Піклуватися про філодендронів нескладно, особливих умінь і знань квітникарю не буде потрібно. Необхідно врахувати, що з часом квітка значно збільшується в розмірах, і йому знадобиться простір.

Порада
У літню спеку частіше обприскуйте квітка і провітрюйте кімнату.

 1. Освітлення. Рослина відмінно розвивається в безпосередній близькості до західного або східного вікна. Світло має бути яскравим, але розсіяним. Прямі сонячні промені часто викликають опіки, а якщо в приміщенні буде занадто темно, листя втратять яскраве забарвлення.
 2. Температура. Оптимальний для філодендрона режим — від +17 до + 24 ° С. Рослина погано переносить протяги і різку зміну температури повітря. У зимові місяці стовпчик термометра в приміщенні не повинен опускатися нижче + 13 ° С.
 3. Вологість. Филодендрон найкраще росте, якщо вологість повітря висока, з цієї причини щодня обприскуйте крону квітки з пульверизатора. Не буде зайвим поставити поруч з горщиком блюдця з мокрим керамзитом або водою. Регулярно влаштовуйте рослині душ, так як скупчилася на листках пил ускладнює газообмін. Деякі сорти філодендрона надзвичайно чутливі до сухості повітря в приміщенні (наприклад, бородавчастий).
 4. Полив. Рослина потребує частого і рясного поливу. Вода повинна бути добре очищеної і теплою. Зайву рідину відразу зливайте з піддону. Грунт не повинен перетворюватися в болото, але необхідно постійно утримувати його у вологому стані. Якщо температура повітря низька (близько + 13 ° С), припиняйте полив.
 5. Грунт. Ґрунтова суміш повинна бути повітропроникною і рихлою, так як деякі види живуть на деревах. Кислотність краще всього нейтральна або слабокисла.
 6. Підживлення. Удобрюйте грунтову суміш з травня по вересень, від двох до чотирьох разів на місяць (за сезон має бути від 6 до 12 підгодівлі, тобто приблизно 1 раз в 2 тижні). В якості добрива використовуйте органічний склад, сильно розведений водою (30-50% від звичайного дозування). В інший час підгодовуйте рослина 1 або 2 рази на місяць мінеральним комплексом. Молоді рослини, висаджені в родючий грунт, потребують підгодівлі набагато рідше.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

Порада
Щоб убезпечити рослину від появи гнилі додайте в грунтовий грунт трохи деревного вугілля і моху.

Важкий грунт філодендрон протипоказана. Існує кілька варіантів ґрунтових сумішей, в яких квітка буде чудово рости і розвиватися:

 • шматочки соснової кори, пісок або перліт, низинний торф і городня земля;
 • дернова і листова земля, пісок;
 • покупної готовий субстрат, призначений спеціально для вирощування філодендрона.
Цікаве:  Особливості догляду за кімнатної юкою

На дно горщика обов'язково покладіть шар керамзиту або битої цегли, таким чином рослині буде забезпечений хороший дренаж.

Порада
Ряболисті види філодендрона не можна підгодовувати комплексними добривами, в яких міститься велика кількість азоту.

Догляд в домашніх умовах полягає в забезпеченні оптимальної температури, освітлення, вологості і періодичності поливу.

https://youtube.com/watch?v=QhAmzqY-h_

Розмноження та пересадка

У домашніх умовах філодендрони цвітуть в дуже рідкісних випадках, для розмноження з насіння потрібно кілька рослин, з цієї причини розсадження проводиться вегетативним способом. Для цього візьміть верхівкові і стеблові живці з 2-3 міжвузлями, покладіть горизонтально на піщано-торф'яної грунт і заглибити під кутом приблизно 45 градусів. Ємність з живцями накрийте поліетиленовою плівкою і залиште при температурі від 25 ° С. Коріння з'являться протягом 7-30 днів.

Порада
Укорінення відбудеться набагато швидше, якщо на междоузлиях живців є повітряні корінці.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

Види з здерев'янілим стеблом (наприклад, Ксанаду) розмножуються за допомогою горизонтальних відведень. Для цього на бічному пагоні зашкодить кору, після чого обмотайте її сфагнумом, який необхідно періодично зволожувати. Після появи коренів (через 2-3 тижні) зріжте відросток і посадіть в окрему ємність.

Переселятися рослина не рідше одного разу на 3 роки, оптимальний час — лютий, березень. Щорічно оновлюйте верхній шар грунту в ємності. Філодендрони відмінно себе почувають в тісному горщику, тому ємність для пересадки вибирайте компактну.

Відразу ж після посадки помістіть рослина в затінене місце і зменшіть полив. Адаптація квітки до нових умов зростання відбудеться через 2 тижні.

https://youtube.com/watch?v=9Me2PJH-q-

Хвороби і шкідники

Якщо для зростання і розвитку філодендрона створені оптимальні умови, то шкідниками він не пошкоджується. Основні вороги рослини — трипси, щитівки, борошнисті червці, павутинні кліщі і попелиці. Всі вони поселяються на листках.

Порада
Щоб позбутися від шкідників, журнал «Міс Чистота» рекомендує видалити комах за допомогою губки, змоченою в мильному розчині. Залишки мила змийте чистою теплою водою.

Сильне ураження шкідниками усувають розчином карбофосу (на 1 л води візьміть 20-30 крапель засобу). Через тиждень обробку повторіть.

Як доглядати за філодендроном в домашніх умовах

Позбутися від сисних соки рослини комах допоможе розчин гірчиці. Візьміть 60 г спеції, розчиніть в 1 л води і настоюйте три доби. Перед використанням розведіть отриманий настій 20 л води.

Корисні поради

Рекомендації досвідчених квітникарів допоможуть вчасно визначити і усунути похибки в догляді за філодендроном:

 1. Пожовтіння листя рослини є наслідком надмірного поливу. В результаті переливу виникає стеблевая гниль. Квітка доведеться пересадити, полив необхідно скоротити.
 2. Якщо листя жовтіє, але при цьому стеблевая гниль виключена, значить, рослина відчуває нестачу поживних речовин.
 3. Бліда забарвлення листя вказує на надлишок сонячного світла.

https://youtube.com/watch?v=kLaxbRpxs7

Корисні матеріали

Close