Як і в чому краще зберігати сечу для аналізів

https://youtube.com/watch?v=vcgF2IfJJQ

Як зберігати сечу для аналізу — питання не пусте. З ним часто стикаються батьки малюків до року і ті, хто за станом здоров'я змушений здавати певний вид аналізів. У чому зберігати сечу, більш-менш зрозуміло. За радянських часів в хід йшли звичайні скляні банки з-під майонезу і дитячого харчування.

Як і в чому краще зберігати сечу для аналізів

Зараз в аптеках пропонуються зручні одноразові пластикові ємності з щільно кришкою, що загвинчується. Як і раніше використовуються скляні бутлі зі шкалою — зазвичай їх видають в стаціонарах. Розберемося, якій тарі віддати перевагу і як довго може зберігатися проба.

Види аналізів сечі

Лабораторний аналіз сечі — один з дієвих і випробуваних способів діагностики різних захворювань, визначення загального стану людського організму. Існують два великих підвиду таких аналізів: специфічний і неспецифічний. До специфічних видів відносяться:

 • по Нечипоренко — ранкова порція сечі досліджується для виявлення пієлонефриту або уретриту;
 • за Зимницьким — досліджується 8 порцій сечі, зібраної за графіком протягом доби, для аналізу функції нирок;
 • на цукор — визначення рівня глюкози в сечі для виключення або підтвердження цукрового діабету і діагностики стану підшлункової залози;
 • на білок — необхідний для виявлення інфекційних захворювань і запальних процесів в організмі;
 • на рівень ХГЧ — виявлення вагітності на ранньому терміні;
 • проба Реберга — визначення рівня креатиніну, виробляється нирками і впливає на роботу щитовидної залози, серця, інших органів.

Клінічний (загальний) аналіз — лабораторне дослідження ранкової порції сечі на рівень лейкоцитів, еритроцитів, білка, слизу, прозорості, кольору, осаду. Призначається пацієнтам будь-якого віку і статі.

Як і в чому краще зберігати сечу для аналізів

Кожен з перелічених видів аналізу сечі вимагає від пацієнта певної підготовки, яка полягає в тому, щоб не вживати напередодні:

 • спиртні напої;
 • продукти, що забарвлюють сечу: буряк, ожину, морква та ін .;
 • деякі вітаміни і ліки, що впливають на склад і запах сечі, наприклад, рифампіцин, пеніцилін;
 • сечогінні засоби.

Перед здачею аналізу сечі потрібно подбати про гігієну статевих органів, щоб не спотворили результати. Жінці під час менструації не варто здавати аналіз або, в гострих випадках, попередити про свій циклі лікаря, а під час збору сечі в піхву повинен бути гігієнічний тампон. Напередодні годі було посилено тренуватися або переносити великі фізичні навантаження.

Як не дивно, аналіз сечі треба вміти здавати правильно. Якщо порція сечі повинна бути одна, то потрібно брати середню. Це означає, що трохи сечі потрібно відправити в унітаз, тільки потім наповнити контейнер. Для загального аналізу достатньо 150 мл. Зайве краще відлити, щільно закрити кришку, не торкаючись її внутрішньої поверхні.

Цікаве:  Правила зберігання салатів з урахуванням термінів і умов

Як і в чому краще зберігати сечу для аналізів

Відомі випадки, коли через неправильну підготовку тари або неправильного збору урини в аналізі були виявлені білок, бактерії, високий рівень лейкоцитів, осад. Після госпіталізації в умовах стаціонару, взята катетером стерильна сеча виявлялася з абсолютно нормальними показниками.

У немовлят сечу збирають в стерильний мочеприймальник, потім переливають в ємність. У дітей старшого віку можна зібрати сечу відразу в контейнер або перелити з попередньо простерилізованого горщика. Але при переливанні сеча втрачає стерильність, а, при недотриманні правил гігієни, аналіз може показати підвищений рівень лейкоцитів. Статеві органи дитини перед збором сечі потрібно вимити і промокнути чистою серветкою.

https://youtube.com/watch?v=23491biOpm

У чому краще зберігати

Сечу для аналізу необхідно зібрати в суху чисту скляну або одноразову пластикову ємність або ємності.

Аналіз сечі за Зимницьким, наприклад, слід збирати з 06.00 ранку по годинах 8 разів за добу. Змішувати порції можна. Тому потрібно приготувати 8 спеціальних ємностей, досить об'ємні, щоб вмістити всю разову порцію. Тару необхідно пронумерувати, після збору кожну баночку поставити в холодильник.

Як і в чому краще зберігати сечу для аналізів

Якщо проблематично придбати баночки в аптеці, можна скористатися скляними ємностями з кришками. Головне їх правильно підготувати. Для цього їх слід ретельно вимити, добре прополоскати гарячою водою від поверхнево-активних речовин, що містяться в миючому засобі, висушити або простерилізувати разом з кришкою.

Недолік такої тари для збору аналізу сечі — велика ймовірність залишити на стінках забруднення, жир, хімічні речовини, які можуть спотворити результат досліджень. Тому їх варто використовувати тільки для тих видів аналізу, де не потрібна стерильність (загальний аналіз, аналіз за Зимницьким і деякі ін.). Пробу на бакпосев, на білок, ХГЧ і т.п. краще збирати в стерильні, куплені в аптеці ємності.

Порада
Журнал «Міс Чистота» рекомендує з приводу того, як і де зберігати сечу для специфічних аналізів звернутися за роз'ясненням до лікаря.

терміни зберігання

Важливий нюанс — скільки можна зберігати сечу для аналізу. При кімнатній температурі — термін зберігання не може перевищувати 2-3 годин. При більш тривалому зберіганні проба змінює колір і запах, в ній збільшується кількість мікробів, падає рівень глюкози, відбувається окислення, якщо ємність нещільно закрита. Це сильно спотворить результат.

Як і в чому краще зберігати сечу для аналізів

Не рекомендується сечу зберігати в холодильнику (крім аналізу за Зимницьким), краще в прохолодному місці, а якщо в холодильнику, то на нижній полиці при температурі не нижче + 4 ° C. Це стосується, в першу чергу, збору добової сечі. Для такої проби краще використовувати скляну ємність, а в кінці урину перемішати і відлити необхідну кількість в стерильний контейнер. Разову порцію потрібно відразу ж доставити в лабораторію.

важливо
Якщо сеча зберігається понад 24 годин, на аналіз вона непридатна.

Не рекомендується збирати сечу з вечора, а потім здавати вранці. Склад ранкової порції краще відображає стан організму, в той час як у вечірній урини до ранку може змінитися більшість показників.

Цікаве:  Терміни та правила зберігання прополісу в домашніх умовах

Отже, щоб аналіз сечі правильно відбив стан здоров'я або допоміг встановити правильний діагноз, необхідно дотримуватися простих правил:

 1. Вислухати рекомендації лікаря з приводу збору і здачі аналізу.
 2. Не приймати напередодні впливають на аналіз препарати, що не є фарбують сечу продукти.
 3. Збирати урину в спеціально підготовлену або стерильну ємність.
 4. Перед збором виконати гігієнічні процедури.
 5. Чи не збирати в ємність найпершу сечу.
 6. Контейнер з аналізом протягом 2-3 годин після збору повинен бути доставлений в лабораторію, крім певних видів аналізів, які потребують збору протягом доби.

Якщо все буде зроблено акуратно, то результату дослідження можна буде довіряти, а правильний діагноз гарантований. Здоров'я вам!

https://youtube.com/watch?v=vcgF2IfJJQ

Рекомендуємо прочитати статтю: як зберігати аналіз калу в холодильнику

Корисні матеріали

Close