Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Яскрава представниця сімейства Бромелієві — тилландсия. Догляд за нею не відрізняється простотою, але це не зменшує її популярності. Можливо, причина в витонченої листі або ефектному цвітінні. Щоб зрозуміти, що таке тилландсия, потрібно знати, що цей рід рослин об'єднує в собі відразу дві контрастні групи. Чим ще цікава тилландсия і як за нею доглядати — читайте далі.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

чим цікава

До роду тилландсия відносяться дві групи рослин. Вони мало схожі зовні, а ще більше різняться уподобаннями. Якщо представники першої групи звичні для пересічного квітникаря, то рослини другої групи зустрічаються рідко, в основному, в приватних колекціях квітникарів-професіоналів. Отже, два види тилландсий:

 • Кімнатні тилландсии, або зелені. Добре приживаються в домашніх умовах, вважають за краще звичайну грунт. Привабливі своїм цвітінням: розкішна розетка листя як би згладжує «колючість» суцвіть.
 • Тилландсии-епіфіти, або сріблясті (сірі). Для цих примхливих представників роду характерна шикарна листя, на тлі якої цвітіння не так привабливо. Епіфіти тому і рідкісні, що дуже вимогливі і погано приживаються в кімнатних умовах. У таких тилландсий є ще одна назва — атмосферні.

Забарвлення листя — це перший відмітна ознака, за яким визначають приналежність тилландсии до тієї чи іншої групи. Тому серед квітникарів побутують назви тилландсий за кольором: сірі або зелені. Це не найточніше визначення для рослини. Серед рослин тилландсий зустрічаються гібриди з сірим забарвленням вегетативної маси. Незважаючи на відмінності, горшкові і епіфітні тилландсии об'єднані в один рід. На території Північної і Південної Америки виростають сотні видів з роду Тілландсия.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Як різноманітні види тилландсии, так і місця її проживання вражають уяву. Рослина встречаетсяб в тропічному лісі і в посушливій савані. Воно росте однаково успішно як на гірських схилах, ґрунти яких малородючі, так і в напівпустелях, де вологість повітря залишає бажати кращого. Епіфітниє рослини селяться на деревах, горшкові воліють надійність грунту.

різновиди

Зелені, або горшкові тилландсии більше схожі з іншими представниками бромелієвих. Це вічнозелені невеликі рослини з розеткою з вузьких довгих листя, загострених до кінця. Розетка дуже щільна, що виділяє її на тлі сусідніх рослин. Щорічно материнська розетка відмирає, і її змінює дочірня. З центру виростає цветонос. Суцвіття на ньому має незвичайну форму, що нагадує колос або перо. Краса квітки укладена в яскравих приквітків: їх колір чистий і насичений.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Види зелених тилландсий:

 • Тілландсия синя (Tillandsia cyanea) — найбільш популярна рослина серед тилландсий для домашнього вирощування. У висоту кущ досягає 25 см, тобто не є великим. Листя зелені, покриті дрібними лусочками, біля основи мають червоно-коричневий відтінок, а по всій довжині покриті бурими смугами. Прицветники зазвичай рожевого або фіолетового відтінку. По краях утворюються сині, фіолетові або блакитні квіти. Їх зовсім небагато (один-два), і вони швидко в'януть.
Цікаве:  Як правильно доглядати за фіттонія в домашніх умовах

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

 • Тілландсия Аніта — гібрид, отриманий за допомогою синьої тилландсии. Якщо вам показують фото тилландсии, то, швидше за все, це саме цей вид. У нього щільна розетка листя, короткі квітконоси, рожевого або фіолетового кольору приквітки і симпатичні блакитні квіти.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

 • Тілландсия Дору (Tillandsia dyeriana) — ще один популярний представник рослин тилландсий. Має суцвіття у вигляді нещільного колоска. Відтінок приквітка — червонувато-оранжевий.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Козир епіфітних тилландсий не в суцвіттях, а в листі. Тонкі і майже прозорі листя разом з тендітними стеблами (при їх наявності) утворюють витончене зелено-сіру хмару. Цікаво, що листя виконують не тільки свою основну функцію, але і функцію коренів: через них рослина отримує вологу і харчується. Відбувається це завдяки чешуйкам, якими покритий лист. Через них листя і здається сірою. Коренева система практично відсутній і служить для закріплення.

Види епіфітних тилландсий:

 • Тілландсия уснеевідная (Tillandsia usneoides) — лідер за популярністю серед атмосферних. Через зовнішнього вигляду його називають «волосся ангела». Володіє вузькими ниткоподібними листям, покритими лусочками. Звисаючи, вони утворюють красивий каскад. Найкраще рослина виглядає на опорі.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

 • Тілландсия фіалкоцветковая (Tillandsia ionantha). Розетки утворені сріблястими вигнутими листям. До середини літа випускає синьо-фіолетове суцвіття, схоже на колос.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

 • Тілландсия срібляста (Tillandsia argentea) — володарка тонких листових пластин, які в хаотичному порядку відходять від основи.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

догляд

Рослини різних груп рзлічаются не тільки зовнішнім виглядом, але і вимогами до змісту. Догляд за тилландсий починається з правильного розміщення горщика з молодим саджанцем. Для рослин видів підійдуть підвіконня з західної або східної сторони. Таким рослиною потрібно світле місце, але без прямих сонячних променів. З невеликим затіненням допускається вирощувати тилландсию і на південному вікні, а тилландсия синя спокійно уживається на північній стороні. Що стосується атмосферних сортів, то їм більше до душі тінь.

Вимоги до вологості повітря:

 • для зелених видів досить піддону, наповненого мохом;
 • для сірих обов'язково підтримувати високу вологість повітря (60-70%). Краще помістити рослина в флораріум.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Кімнатні види потребують частого поливу. Грунт не повинен пересихати. Влітку воду заливають в грунт і в розетки. Потрібно регулярно обприскувати тилландсию.

Порада
Використовуйте м'яку і теплу воду як для поливу, так і для обприскування.

З настанням зими полив скорочують, даючи грунті трохи висихати. Атмосферні види не потребують поливу, всю необхідну вологу вони отримують прямо з повітря. Тому потрібно лише обприскувати їх і простір навколо якомога частіше. Журнал «Міс Чистота» рекомендує щодня обприскувати атмосферні тилландсии, якщо температура в приміщенні перевищує + 15⁰ C.

Цікаве:  «Ангельські крила»: як виростити каладиум у себе вдома

Оптимальною температурою для вирощування будь-якого виду влітку буде + 20-28⁰. Якщо є можливість, виносьте вазони на свіже повітря, наприклад, на балкон. У зимовий період стежте, щоб температура в приміщенні не опускалася нижче +18. Взимку горшкових видам потрібно продовжувати світловий день за допомогою лампи.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Добрива не будуть зайвими. Вибирайте комплексні мінеральні добрива для орхідей або красивоквітучих рослин, тільки концентрацію необхідно зменшити в два або навіть в чотири рази. У складі має бути мінімальна кількість міді, так як ця речовина є токсичним для всіх представників сімейства Бромелієві. Вносяться добрива раз в два тижні. Час підгодівлі — літо. Внесок добрива краще здійснювати позакореневе способом, обприскуванням, грунт удобрювати не рекомендується. Хоча підгодівлі і стимулюють зростання тилландсии, вони не є життєво необхідними.

https://youtube.com/watch?v=y35NLUc-Hv

пересадка

Атмосферних зразкам нема потреби міняти горщика і грунту. Зеленим тилландсий необхідна пересадка один раз в 2-3 року. Ознакою того, що пора «переїжджати», є стирчать з дренажних отворів коріння. Пересадити краще і просто занадто розрісся кущ.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Ємність для вирощування не повинна бути глибокою, так як кореневі відростки тилландсии, в основному, поверхневі. Краще вибрати в міру широкий вазон. Для вирощування тилландсий рекомендується використовувати грунт для орхідних або бромелієвих. Головні характеристики субстрату: він повинен бути пухким, водо- і повітропроникним, легким. Як приготувати грунт для тилландсии самостійно:

 • листова земля — ​​1 частина;
 • мох сфагнум (порубаний) — 1 частина;
 • торф — 1 частина;

У грунті не завадить трохи товченого деревного вугілля, нарізаного моху-сфагнуму або коренів папоротевих. У перший тиждень після пересадки потрібно виключити полив.

важливо
Пересадка здійснюється строго після цвітіння — дочекайтеся, коли материнська розетка зміниться молодий дочірньої.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

розмноження

Розмножити тилландсию можна трьома способами:

 • насінням,
 • дітками,
 • бічними відростками.

Насіннєвий спосіб розмноження не самий популярний, так як молода рослина довго розвивається. Якщо ви все ж хочете спробувати, то запасіться піщано-торф'яним субстратом і терпінням. Насіння розподіляються по поверхні грунту, зволожуються і накриваються поліетиленом. Щоб насіння проросли, поставте горщики в тепле (не нижче + 25⁰ C) і добре освітлюється місце. Перші сходи з'являються через місяць.

При розмноженні вегетативним способом дочекайтеся, коли молодий відросток досягне половини величини основного рослини (в середньому, близько 10 см), а потім відокремлюйте його. Кращий час для пересадки — весна і літо. Відведення висаджують в суміш торфу і піску (беруться в рівних пропорціях). Укорінення триває близько 2-3 місяців. Коли молода рослина зміцніє, його потрібно пересадити в грунт для дорослих рослин.

Цікаве:  З яких причин монстеру можна тримати вдома? Шкідливі і корисні властивості квітки

https://youtube.com/watch?v=lroT-UNWkq

цвітіння

Якщо тилландсия була вирощена з насіння, то його цвітіння очікують лише на п'ятий рік. Розмноження вегетативним способом дає квіти вже на другий рік. Зазвичай період цвітіння припадає на літо, але за певних умов вдається спостерігати гру барв восени і навіть взимку. Тривалість цвітіння — два місяці.

Спочатку з'являється цветонос. Слідом утворюються квіти. В основному, вони лише доповнюють красу квітконосу. У міру відмирання кольорів їх потрібно видаляти. Те ж саме робиться і з підсохлими листям.

Порада
Щоб змусити тилландсию цвісти, обприскуйте її розчином циркону один раз в тиждень.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

проблеми вирощування

Найчастіше рослина вражає бромелієвими щитівка — паразит, який залишає бурі плями на тильній стороні аркуша. Шкідника знімають з квітки вручну. Потім постраждале рослину обробляють мильним розчином. В крайньому випадку застосовується обприскування інсектицидами.

Якщо листя втрачають насичений колір і покриваються сірими і бурими плямами, то тилландсию вразив грибок. Заражені частини рослини необхідно видалити, втечі, обробити фунгіцидом. Поразка грибком відбувається через неправильний догляд: перезволоження або пересушування грунту, нестачі світла, тепла, наявності протягів. Краще правильно доглядати за тилландсий з перших днів її покупки, ніж лікувати наслідки неуважності.

Як не заплутатися в видах і здійснити грамотний догляд за тилландсий

Цікаво знати

Після того, як ваші гості перестануть захоплюватися красою тилландсии, здивуєте їх, розповівши ці факти про рослину:

 1. Вперше квітка був описаний шведським ботаніком 17 століття Е. тилландсий, в честь якого і був названий.
 2. Рослина викликало чимало асоціацій, за що в народі йому було присвоєно назви «борода старця», «іспанська мох» і навіть «волосся ангела».
 3. Птахи використовують частини рослини для того, щоб звити гнізда.
 4. Епифит і паразит — це не одне і те ж. Хоча обидва види кріпляться до іншої рослини, епифит не отримує від своєї підпори поживні речовини.
 5. Ниткоподібні листя у свій час висушувалися і використовувалися для набивання матраців і подушок.
 6. З епіфітних рослин створюються різні композиції, що прикрашають інтер'єр. Підвішують таку квітку практично в будь-якому місці. Для кріплення використовуються різні підставки з глини, каменю і навіть шматків кори.

Зусилля, витрачені на вирощування красуні тилландсии, того варті. Не дарма рослина набула репутацію самого екзотичного з екзотів. Квітникар, який виростив тилландсию, особливо атмосферного типу, гідний оплесків. А найкращою нагородою є неповторне цвітіння.

https://youtube.com/watch?v=YXc6haznyh

Корисні матеріали

Close