Як позбутися від морквяної мухи?

Морквяна муха — один з найнебезпечніших шкідників коренеплодів моркви, а також таких зонтичних культур, як фенхель, кріп, пастернак, петрушка, дайкон і селеру. Часто виникає питання: як боротися з морквяної мухою? Личинки комахи ненажерливі і можуть неабияк попсувати овочі, які в пошкодженому вигляді не годяться для зберігання і втрачають свої смакові якості. Повністю позбавитися від морквяної мухи на ділянці не вийде, але можна значно знизити її популяцію. Основні заходи боротьби полягають в регулярних обробках і проведенні профілактичних дій. Дотримання правил сівозміни стримує інтенсивне розмноження шкідника в саду.

Як позбутися від морквяної мухи?

Ознаки появи морквяної мухи

Візуально спостерігати муху складно через її маленьких розмірів. Особина досягає в довжину до 4, 5 мм і має чорний глянсовий забарвлення. Період цвітіння горобини, бузку та яблуні сигналізує про те, що грунт досить прогріта на глибині 10 см, і морквяна муха починає вихід назовні після зимівлі. Активна фаза відкладання яєць на культуру відбувається на 25-30-й день після появи сходів моркви. Орієнтовно це кінець травня.

Комаха досить плідно і продовжує років протягом усього періоду вегетації, встигає вивести кілька поколінь потомства за сезон. Тому боротьба з морквяної мухою займає багато часу. У цьому полягає складність — від неї не так легко позбутися. Іноді не встигли набрати масу личинки залишаються в коренеплодах і продовжують свою діяльність під час зимового зберігання.

Уражені рослини мають червонувато-фіолетового відтінку листя, які згодом жовтіють і відмирають. Коренеплоди покриті горбистими утвореннями і наростами, всередині них — ходи від личинок. На смак морква гірчить і більш жорстка за структурою.

Візуальне уявлення про чисельність шкідника можна отримати за допомогою саморобних пасток. У звичайної пластикової пляшки відрізають одну третину верхньої частини, яку перевертають вниз шийкою і вставляють в залишилася нижню ємність. На дно ємності наливають заграв хлібний квас. Муху привертає запах, і вона потрапляє в пастку.

Як позбутися від морквяної мухи?

життєдіяльність мухи

Морквяна муха воліє тінисті місця з підвищеною вологістю. Велика кількість дощів сприяє збільшенню популяції комахи. У вечірні та ранкові години, коли відсутня спека, муха найбільш активна.

Самки відкладають безліч яєць поблизу кореневої шийки культур, і при хорошому поливі і теплій погоді яйця відмінно розвиваються. Личинки з'являються через тиждень після кладки. Вони заселяють плоди, де протягом наступних трьох тижнів живуть і набирають масу.

Цікаве:  Чи можна самостійно вивести клопів з квартири?

Потім вони виходять в грунт і заляльковуються, чекаючи в такому стані наступного сезону. Навесні після прогрівання грунту цикл повторюється. Чисельність морквяної мухи може різко впасти в періоди посушливих весняних місяців. У суху погоду гине до 50% відкладених яєць.

Як позбутися від морквяної мухи?

Профілактичні методи боротьби з морквяної мухою

Під профілактичними методами розуміють дії, спрямовані на створення умов, що ускладнюють появу морквяної мухи на ділянці. До них відносять такі заходи.

 • Дотримання сівозміни. Зміна місць висіву культур сприяє зниженню популяції шкідників. Слід пам'ятати, що на одному і тому ж місці не слід кілька років поспіль висаджувати рослини, що належать до одного сімейства.
 • Видалення бур'янів сімейства зонтичних. Такі бур'яни, як конюшина і кульбаба, є додатковим харчуванням дорослих особин мух.
 • Ранні строки сівби моркви. Це дозволяє позбутися від надмірного зараження плодів.
 • Розташування гряд на сонячних провітрюваних ділянках. Муха не любить сухих місць, і на таких ділянках складніше дозрівають яйця.
 • Періодична прополка і розпушування рядків і міжрядь крім поліпшення газообміну в грунті призводить до порушення і знищення кладок.
 • Проріджування і видалення пошкоджених і уражених рослин. Таким чином знищуються шкідники в стадії личинок.
 • Видалення з городу рослинних залишків і утримання ділянки в чистоті. Запахи бродіння, вогкість і гниття приваблюють не тільки морквяний муху, але і безліч інших шкідників.
 • Укладання торф'яної мульчі на грядках. Морквяна муха не любить зміст торфу в грунті.

Як позбутися від морквяної мухи?

Народні способи боротьби з морквяної мухою

Існує багато методів позбавлення від морквяної мухи на грядках.

 • Висадка гряд часнику і цибулі біля моркви або навколо неї. Можна також чергувати гряди. Різкий специфічний запах цих рослин не переносять шкідники і не селяться поблизу таких ділянок.
 • Всім відомі чорнобривці своїм сильним запахом залучають деяких комах — ворогів для морквяної мухи. До того ж ними можна оригінально прикрасити городню ділянку.
 • Полив посівів моркви цибульним настоєм. Для цього лушпиння цибулі розводять окропом в пропорції один до двох. Коли рідина охолола, поливають рядки, тут же між рядками викладають лушпиння.
 • Настій червоного або чорного перцю. Столову ложку меленого перцю розводять у відрі і рясно зрошують гряди.
 • Сумішшю сухого піску і тютюнового пилу (одна столова ложка пилу на літр піску) посипають грунт.
 • Можна вкривати посіви агроволокном — це досить ефективна боротьба з морквяної мухою. Секрет в тому, щоб одночасно проливати ділянку, де посаджена морква, і тут же укладати агроволокно, поки мухи полетіли в сторони.
Цікаве:  Як визначити і знищити шкідника кімнатних рослин?

Як позбутися від морквяної мухи?

Хімічні методи боротьби

Хімічні методи дозволяють швидко позбутися від шкідливих комах, але слід дотримуватися певних правил обробки і пам'ятати про техніку безпеки (застосування індивідуальних засобів захисту), працюючи з хімікатами.

Існує велика кількість інсектицидів, застосування яких має бути в чіткій відповідності з інструкцією. Важливо пам'ятати, що в спекотну посушливу погоду при високих температурах навколишнього середовища ефективність хімічних препаратів знижується.

Вранці з рясними росами потрібно почекати, поки рослини просохнуть, інакше концентрація препарату зменшиться і не вийде стовідсотковий ефект захисту. Це стосується і туманних днів. Щоб не боятися отруєння хімічними препаратами, важливо дотримуватися рекомендацій по частоті і термінів обробок.

Як позбутися від морквяної мухи?

Біологічні засоби захисту

Це найбільш прийнятний спосіб боротьби і відмінна альтернатива хімії. Біологічні препарати безпечні для здоров'я.

Найбільш ефективним вважається препарат «Актофіт».

 • У п'яти літрах води розводять 10 мл біопрепарату.
 • Проводять обприскування грядок з розрахунку 5 літрів на сотку поверхні.
 • Обов'язково в розчин слід додавати прилипачі.

Важливо знати, що краще не використовувати для біопрепаратів обприскувач, в якому була хімія, — ефективність значно падає.

Порада

Щоб позбутися від морквяної мухи, біопрепарати необхідно використовувати частіше, ніж хімію.

Комбінуючи профілактичні методи та використання засобів захисту, можна отримувати хороший урожай. У цій справі дуже важлива система.

https://youtube.com/watch?v=AL9jwyWk8q

Корисні матеріали

Close