Як правильно доглядати за кімнатної азалій в домашніх умовах?

Завдяки своїй одночасно унікальною і універсальною декоративною привабливості рододендрон є одним з найпопулярніших кімнатних рослин. Догляд за азалій досить простий, але складається з ряду важливих нюансів, недотримання яких може призвести квітка в плачевний стан. Успіх залежить не тільки від створення відповідної середовища в домашніх умовах, але і якісного проведення традиційних маніпуляцій. Кожен сорт азалії має свою специфіку, але базові рекомендації для всіх випадків однакові.

Як правильно доглядати за кімнатної азалій в домашніх умовах?

Азалія: опис, популярні сорти і їх характеристики

Привабливість рододендронів грунтується не тільки на зовнішньому вигляді суцвіть, а й оригінальній формі, а також забарвленні листя. Для молодих саджанців характерна наявність рудих волосків в прожилках, форма вічнозеленого листя може бути різноманітною. Квітка буває дрібним, середнім і великим, що окремо стоїть або зібраним в пишні суцвіття. Якщо правильно і якісно доглядати за життєлюбним рослиною, можна розраховувати на його рясне цвітіння в осінньо-весняний період.

На сьогоднішній день кімнатна азалія представлена ​​майже чотирма сотнями сортів, які для спрощення класифікації ділять по періоду цвітіння. Найпопулярнішими вважаються наступні представники сімейства:

Як правильно доглядати за кімнатної азалій в домашніх умовах?

 1. Ранньоквітучі (цвітіння припадає на грудень-січень). У цю групу потрапляє Дрезден 1936 з його великими середньо-махровими квітками насиченого рожевого відтінку, Ензетт з ще більш масивними рожевими суцвіттями і Вайсе Шемме — білий сорт з рожевим відливом.
 2. Середньоквітучих (січень-березень). Найбільшою популярністю користуються Аполло (складні квітки з візерунками червоноцегляні кольору) і Кунта Ервен (масивні яскраво-червоні махрові бутони).
 3. Позднецветущих (лютий-квітень). Найчастіше в домашніх умовах садівники воліють вирощувати Хексе (середні квіти насиченого винного відтінку) і Сакунталу (величезні синяво-білі махрові бутони).

Крім цього, в багатьох будинках можна зустріти японську азалію. Її легко відрізнити по рясному цвітінню оригінальними воронками різних відтінків.

Створення оптимальних умов для вирощування кімнатного рододендрона

Повноцінний догляд за азалій починається з її перших хвилин перебування на новому місці. Якщо примхливе, але стійке рослина в горщику правильно розмістити і забезпечити відповідне середовище, можна вважати, що половина справи зроблена.

 • Вимоги до освітлення. Світло вітається яскравий, але не прямий. Вирощування рослини не доставить особливих проблем, якщо забезпечити його оптимальним рівнем розсіяного світла. При сухій і теплій погоді квітка можна виносити на лоджію або балкон, не забуваючи забезпечувати їй гарну тінь.
 • Особливості температурного режиму. Кімнатна азалія досить вимоглива до рівня температури і його стабільності. Головні вороги зеленого насадження — спека і задуха. Формування квіткових бруньок можливо тільки при температурі в 6-10ºС, її доведеться тримати з жовтня по грудень. На період цвітіння показник необхідно підняти до 15-17ºС. Якщо відразу після появи квітів температуру знизити на пару градусів, азалія буде цвісти трохи довше.
Цікаве:  Каланхое в домашніх умовах - нюанси догляду за домашнім помічником

Як правильно доглядати за кімнатної азалій в домашніх умовах?

Порада: Розміщувати чутливий квітка в безпосередній близькості від джерел центрального опалення категорично заборонено. Вирощування повинно відбуватися в умовах, максимально наближених до природних.

 • Правила якісного і безпечного поливу. Щоб не довелося доглядати за хворим рослиною, потрібно стежити за вологістю грунту в горщику. Земляний кому не повинен пересихати! При цьому зайву воду потрібно регулярно зливати з піддона. В правильно організованих домашніх умовах рододендрон доводиться поливати не частіше разу на два дні. Воду потрібно використовувати відстояну не менше 2 діб або кип'ячену та охолоджену. Обприскування зайвим не буде. Від даної маніпуляції доведеться відмовитися тільки в період цвітіння.
 • Вибір грунту. Посадка азалії повинна здійснюватися з використанням кислого грунту. Для цього краще звернутися до відповідного магазин, це гарантує відсутність в продукті паразитів і бактерій. При виготовленні грунтової суміші в домашніх умовах необхідно подбати про її обов'язкової дезінфекції. Найчастіше з цією метою використовується розчин марганцівки.
 • Добрива. Мінеральна підгодівля може бути тільки профільної. Будь-які замінники позначаться негативно на «королеві» кімнатних рослин.

Якщо довелося виїхати на якийсь час і в цей період не було кому доглядати за рослиною, по поверненню потрібно буде провести процедуру його пожвавлення (за умови, що грунт пересохла повністю). Для цього горщик з квіткою наполовину занурюємо в відповідну воду, після чого ставимо на піддон, щоб надлишки рідини стекли.

Як правильно доглядати за кімнатної азалій в домашніх умовах?

Пересадка і розмноження азалії в домашніх умовах

Після кожного цвітіння рододендрона його необхідно пересаджувати. У домашніх умовах це зробити досить просто. Найчастіше процедура набуває вигляду однієї з двох маніпуляцій:

 1. Якщо кімнатна азалія зовсім молода або посадка рослин ще здається чимось складним і проблематичним, можна просто перевалити квітка прямо із земляною грудкою в новий горщик. Після чого вирощування рослини проводиться згідно з основними правилами пересадки.
 2. Для тих, хто вже володіє базовими навичками поводження з зеленими насадженнями, більше підійде інший метод. Акуратно дістаємо азалію з горщика разом з кореневою системою, яку опускаємо в ємність з відстояною теплою водою. Тримаємо квітка в рідини близько півгодини, за цей час шматки землі повинні відійти з коренів. При необхідності залишилися грудки знімаємо за допомогою душа з лійки.

Посадка проводиться тільки після того, як вдасться переконатися, що на кореневій системі немає загнили ділянок. Проблемні відростки відрізаємо секатором. Переміщаємо рослина в новий горщик з шаром керамзиту не менше 2 см і акуратно присипаємо грунтом.

Поливання пересаджених кімнатних азалій починається тільки з третього дня після маніпуляції. При цьому рекомендується додати циркон — препарат, що стимулює ріст кореневої системи. Добрива рекомендується вводити не раніше, ніж через пару місяців.

Цікаве:  Нертера в будинку - як правильно доглядати за гостею з тропіків

Як правильно доглядати за кімнатної азалій в домашніх умовах?

Розмноження рододендрона в домашніх умовах проводиться за допомогою початківців одревесневать живців. Маніпуляція досить складна, копітка і клопітна. Вона вимагає наявності чималої кількості навичок і знань в садівництві, інакше вирощування зразка буде пов'язане з проблемами. Набагато легше відразу придбати молодий квітка.

https://youtube.com/watch?v=pyNOjiW0Lt

Можливі проблеми і методи їх вирішення

Якщо доглядати за азалій правильно і регулярно, то клопоту вона доставить мінімум. Порушення правил утримання зеленого насадження в домашніх умовах може призвести до наступними проблемами:

 • Якщо посадка була проведена з порушенням технології змішування грунту і субстрат вийшов занадто кислим, то верхівки пагонів рослини помітно зблякли. При відсутності необхідних навичок краще користуватися готовими сумішами.
 • Азалія, що не радує своїм пишним цвітінням найчастіше таким чином реагує на порушення температурного режиму.
 • Знаходження рододендрона в умовах надто яскравого світла і низької вологості нерідко призводить до опадання листя і зниження декоративності.
 • Кімнатна азалія схильна до нападу шкідників. Якщо її вирощування супроводжується появою слідів присутності кліщів, потрібно провести відповідне лікування. На ранніх стадіях зараження досить обробки уражених місць мильним складом. В крайньому випадку квітка доведеться обприскати карбофосу або актеллика.

При якісному догляді азалія може стати справжньою прикрасою будинку. Не потрібно боятися складнощів в роботі з примхливої ​​красунею, всі проблеми можна вирішити, отримавши в результаті красиво квітуча рослина.

https://youtube.com/watch?v=fOnjP6QBlQ

Радимо прочитати статтю: догляд за Гузмания

Корисні матеріали

Close