Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Якщо звичайного середньостатистичного людини запитати, чи дотримується він правила зберігання лікарських засобів і попросити назвати хоча б одне, він, швидше за все розгубиться. Багато хто впевнений, що розбиратися в ліках і знати терміни і умови їх зберігання — доля пенсіонерів. Однак це не так. У кожної розсудливої ​​людини вдома повинна бути аптечка з лікарськими препаратами першої необхідності. А якщо вдома є діти, люди похилого віку та хворі люди, то аптечка повинна бути не одна. Давайте розберемося, як розмістити будинку ліки так, щоб вони зберігалися в оптимальних умовах і визначимося зі складом домашньої аптечки.

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Про що розповість інструкція

Прийшовши додому з аптеки з арсеналом куплених таблеток, насамперед слід звернутися до розділу інструкції, що роз'яснюють умови, при яких необхідно організувати зберігання лікарських засобів.

Свою увагу при цьому слід акцентувати на наступних моментах:

 • Температура зберігання;
 • температура зберігання після відкриття упаковки;
 • термін зберігання після відкриття упаковки;
 • вологість;
 • зберігання далеко від сонячного світла;
 • зберігання в місцях, недоступних для дітей.

Як правило, в інструкції до будь-якого препарату є фраза про зберігання в місці, недоступному для дитини. Дотримати дане правило дуже важливо! Багато таблетки схожі на цукерки, не кажучи про капсулах з різнокольоровими «горошками» всередині, а пляшечку з назальними краплями нагадує лялькову пляшечку для годування.

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Страшно уявити, що може статися, якщо дочка не тільки погодує ляльку з такою пляшечки, але і поп'є сама. Так що ліки, які використовуються, як то кажуть, тут і зараз, слід зберігати так далеко, щоб діти до них ні в якому разі не дісталися. Зберігання лікарських засобів в аптечці також має бути організовано в місці, недоступному для дітей.

На ліках, які можуть втратити свої цілющі властивості під впливом вологи, стоїть позначка: зберігати в сухому місці. Це означає, що дані види медикаментів повинні зберігатися в місцях з постійною вологістю повітря. В інструкції до деяких ліків прямо вказана вологість, наприклад, не вище 70%. Якщо ж конкретна вологість не вказана, слід вважати сухим місцем то, в якому вона не перевищує 50-60%.

Недотримання правила щодо захисту від прямих сонячних променів може призвести до фотодеструкции компонентів ліки, яку викликає ультрафіолетова складова сонячного світла.

Особливо варто сказати про температуру і терміни зберігання. Розрізняють температуру зберігання ліків в:

 • не розкрити упаковці;
 • після відкриття упаковки, приготування розчину і т. п .;

Те ж стосується і терміну зберігання. Дані температурні і тимчасові характеристики потрібно знати і відрізняти. Наприклад, порошок для приготування розчину «Регідрон» зберігається 3 роки при кімнатній температурі, а безпосередньо розчин — в холодильнику не більше доби. Багато очні краплі в закритій упаковці зберігаються 2 роки, а після розтину — не більш ніж 30 днів.

Цікаве:  Як і скільки можна зберігати Диоксидин після розтину?

Більш того, деякі препарати після розтину зберіганню не підлягають. Тому необхідно уважно вивчити інструкцію і відзначити, чи є обмеження по температурі і часу зберігання препарату після розтину. Якщо терміни зберігання до і після розтину не збігаються, правила зберігання лікарських засобів радять відзначити дату розкриття на тарі і від неї відраховувати термін придатності «після розтину», зазначений в інструкції.

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Читаючи інструкцію до того чи іншого препарату, можна знайти конкретні температурні інтервали, при яких доцільно його зберігати. Але іноді можна зустріти і такі фрази, що відносяться до зберігання:

 • при кімнатній температурі;
 • в прохолодному місці;
 • в холодильнику.

Якщо з холодильником все зрозуміло, то під прохолодним місцем слід розуміти місце, температура в якому коливається від + 8 ° С до + 15 ° С. Кімнатною температурою вважається + 15 + 25 ° С. Так що вибирати місце зберігання для тих або інших ліків слід з урахуванням даної інформації. Напис в інструкції: зберігати при температурі не вище + 15 ° С, слід інтерпретувати в інтервал + 2 ° С — + 15 ° С. А напис: зберігати при температурі не нижче + 8 ° С слід розуміти, як інтервал + 8 ° С — + 25 ° С. Тобто при подібних вказівках нижньою межею виступає + 2 ° С, а верхній — + 25 ° С.

Порада: не забувайте, що влітку температура в приміщенні піднімається вище + 25 ° С, тому медикаменти, температура зберігання яких обмежена кімнатної, варто перекласти в холодильник. Зберігання лікарських препаратів, організоване даними чином буде коректно.

Як вибрати місце для зберігання ліків

Тепер поговоримо про місце, в якому зберігання лікарських засобів буде найбільш зручним, безпечним і дозволить медикаментів зберегти свої лікувальні властивості. Як правило, ліки не зберігають в одному місці. Це слід в першу чергу з того, що різні ліки мають різні температури, при яких вони зберігаються. Існують ліки, які не можна зберігати в холодильнику, наприклад, Валокордин. Він зберігається при кімнатній температурі.

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Крім різниці в температурах, існують і інші критерії, на підставі яких багато ліків не тримають разом в одній аптечці. Наприклад, окремо зберігають ліки:

 • для внутрішнього і зовнішнього застосування;
 • рідкі і таблетовані;
 • трав'яні збори;
 • медичні пристосування типу кухля Есмарха, тонометра, грілок, спринцівок, градусників і т. п.

Градусники, особливо ртутні, потребують зберігання в окремому футлярі в затишному місці: там, де його не знайдуть діти, і там, де його ненароком не зачеплять і не впустять. До слова сказати, до 2020 року в Росії планується повна відмова від медичних пристосувань, що містять ртуть, і від градусників в тому числі. Тому вже можна переходити на альтернативні прилади для вимірювання температури: електронні, тимпанической термометри та інші. Вони є більш безпечними, дозволяють швидше вимірювати температуру, що особливо важливо, якщо в сім'ї є маленькі діти.

Цікаве:  Де і як потрібно зберігати хліб?

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Окремо хочеться зупинитися на трав'яних зборах. Їх слід тримати в сухих темних місцях при температурі не вище 25 ° С. Як правило, таким місцем часто стає шафа. Якщо пачки з засушеними квітками і листям не розкриті, їх можна спокійно там зберігати. Але якщо картонна коробка розкрита, її вміст краще пересипати в герметичну банку, наприклад, зі скла.

Якщо цього не зробити, велика ймовірність зараження трав'яних зборів домашніми жучками. Вони обожнюють яскраві аромати і їх, як магнітом, притягують сильні запахи. З тієї ж причини відкриті пакети з гірчичниками варто зберігати, обгорнутими поліетиленом.

Таким чином, розсортувавши наявні ліки по коробках, отримуємо кілька аптечок. Де краще організувати зберігання лікарських засобів? Прийнятними для цього місцями в будинку будуть:

 • холодильник;
 • шафа в коридорі (верхня його полку).

Холодильник підходить в якості місця зберігання ліків через можливість підтримки постійної температури в межах від + 5 ° С до + 7 ° С. При цьому варто пам'ятати, що температура на дверцятах вище на 1-2 ° С. Щоб правильно зберігати медикаменти в холодильнику, потрібно помістити їх в щільно закривається ящик або поліетиленовий пакет. Якщо в будинку є діти, аптечка, яка буде знаходитися в холодильнику, повинна надійно закриватися.

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Шафа, що знаходиться в коридорі — найкраще місце для того, щоб розмістити в ньому аптечку. У коридорі найменші перепади вологості і температур, немає прямих сонячних променів. Верхня полиця шафи є найбільш підходящим місцем для зберігання лікарських засобів, які тримають при кімнатній температурі. Туди не доберуться діти.

Порада: аптечка повинна знаходитися в такому місці, куди немає доступу не тільки дітям, а й психічно нездоровим членам сім'ї (якщо такі є) і домашнім тваринам.

Варто зазначити, що такі поширені в народі місця зберігання ліків, як кухня і ванна кімната — не найкращий вибір. Це пояснюється тим, що в даних кімнатах в силу специфіки їх використання часто змінюються температура і вологість, яка може досягати 80%. Варто поставити варити щось на довгий час — і шкала термометра покаже 30-33 ° С, а гігрометр — 70%.

Підвищена вологість укупі зі спекою можуть привести до розкладання діючих лікарських компонентів — в результаті ліки зіпсується до закінчення терміну придатності. Також підвищені температури і вологість можуть викликати випаровування сполучних медикаментозних компонентів і, як наслідок, підвищення концентрації діючих речовин. Таким чином, неможливо буде розрахувати точне дозування ліків, а не знаючи, що даний процес відбувся, в значній мірі її перевищити, що може викликати навіть отруєння.

Цікаве:  Правила зберігання солоного сала в холодильнику

https://youtube.com/watch?v=j6nY48hGeDo

Як зібрати домашню аптечку

Крім того, що правила зберігання лікарських засобів передбачають їх підтримку в «робочому» стані при дотриманні коректних умов зберігання, медикаменти повинні бути легко доступні, т. Е. При необхідності конкретний препарат повинен знаходитися на своєму місці, щоб його не доводилося шукати.

Для цього в кожному будинку має бути кілька видів аптечок:

 • загальна домашня аптечка;
 • дитяча аптечка;
 • окрема аптечка для літньої людини.

Порада: правильна аптечка повинна являти собою ящик, порожнину якого розділена на відсіки. За ним слідує розкласти схожі за дією препарати. Це полегшить їх пошук. В аптечці не допускається зберігати ліки без вказівки їх назви (наприклад, без етикеток або залишки таблеток в м'якій паперовій упаковці, назва на якій відірване) і терміну придатності. Також корисно зберігати інструкції до препаратів.

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Загальна домашня аптечка повинна, як мінімум, містити медичні препарати для екстреної допомоги. це:

 • бинти, вата, пластир;
 • перекис водню, зеленка, йод;
 • жарознижуючі засоби;
 • антигістамінні засоби;
 • протизастудні засоби;
 • знеболюючі засоби;
 • протидіарейні кошти, порошок для приготування розчину для пероральної регідратації.

Якщо в будинку є маленькі діти або люди похилого віку, слід зібрати для них персональні аптечки. В дитячій аптечці повинні бути такі ж типи лікарських засобів, що і в дорослому, тільки дозволені для використання у дітей. Якщо дитині дають таблетки, доза яких вираховується за вагою, зручно покласти невеликий листочок з розрахунком в упаковку. Якщо малюк захворіє раптово, з великою кількістю страшних маму симптомів, в засмучених почуттях їй складно буде сконцентруватися і вирахувати необхідну дитині дозу. Це може стосуватися, наприклад, таблетованого парацетамолу, активованого вугілля і т. П.

Як правильно зберігати лікарські засоби будинки

Для літньої людини зручно зібрати всі використовувані їм ліки і помістити їх в окрему коробку. Так при необхідності він сам зможе знайти те, що йому в даний момент потрібно, серед відносно невеликої кількості власних бульбашок і коробочок з таблетками. Людина добре знає, як вони виглядають, і не переплутає ні з чим іншим. Як якби необхідні йому препарати лежали в загальній аптечці.

Вирішуючи, куди покласти ті або інші ліки, слід завжди спиратися на термін і умови зберігання до відкриття упаковки і після. Медикаменти повинні бути укладені акуратно, як то кажуть, по поличках. Тоді їх легко буде знайти. Купуйте про запас тільки кошти, які входять до складу домашньої аптечки і необхідні для надання першої допомоги. Не забувайте час від часу проводити в аптечці «ревізію», викидаючи непотрібні ліки. Будьте здорові!

https://youtube.com/watch?v=BLmaIcMSwa

Корисні матеріали

Close