Як провести чистку бойлера в домашніх умовах і чим почистити ТЕН водонагрівача?

Фахівці наполягають, що чистка бойлера, незалежно від його типу і особливостей конструкції, повинна проводитися як мінімум один раз рік. При використанні дуже жорсткої води з безліччю сумішей — навіть частіше. Якщо знехтувати цією маніпуляцією, внутрішня частина ємності і ТЕН (нагрівальний елемент конструкції) покриються шаром накипу, який буде перешкоджати нормальній роботі приладу і навіть може призвести до його поломки.

Як провести чистку бойлера в домашніх умовах і чим почистити ТЕН водонагрівача?

Всупереч поширеній думці, для проведення профілактичного чищення бойлера не обов'язково викликати фахівця. Навіть в домашніх умовах деталі апарату можна відновити швидко і без ризику зниження його функціональності.

Як правильно злити воду і підготувати апарат?

Перед тим, як приступати до чищення, бойлер необхідно звільнити від води. Найпростіше це зробити, якщо пристрій розташований над ванною або під нього можна поставити об'ємну ємність. Добре, коли ТЕН закручений прямо в бак, його можна витягнути одночасно зі зливанням рідини. У деяких моделях для вилучення елемента доводиться відкручувати численні гайки, тоді бойлер завчасно спустошуємо.

Як провести чистку бойлера в домашніх умовах і чим почистити ТЕН водонагрівача?

Алгоритм зливу води завжди виглядає наступним чином:

 1. Прилад відключаємо від мережі і перекриваємо кран подачі води (на трубі).
 2. Перекриваємо кран, який відповідає за подачу холодної води, розташований поряд з нагрівачем. Після цього на найближчому змішувачі пускаємо воду, щоб стекла гаряча.
 3. До зливного штуцера кріпимо трубку, направляємо її в каналізацію, спускаємо воду, відкривши кран.

У разі відсутності кранів і штуцерів всю рідину можна злити через запобіжний клапан. Головне, діяти обережно і послідовно, щоб не обпектися і не спровокувати аварію.

Поради по розбиранню конструкції та чищення мокрого Тена

Перед тим, як почнеться чистка бойлера, пристосування необхідно розібрати, витягнувши ТЕН. Для цього спочатку знімаємо декоративну пластину, що прикриває контакти та місце закріплення елемента. Вона може бути пригвинчена гвинтами або зафіксована на засувках. Добравшись до внутрішніх елементів, їх рекомендується сфотографувати, щоб не було проблем з подальшим відновленням системи.

Від'єднуємо всі контакти, після чого дістаємо ТЕН. Якщо чистка пристрою від накипу не проводилася вже давно, діємо дуже обережно. Що зібралися бруд може не дозволити з легкістю витягти нагрівальний елемент. Смикати його не потрібно, краще постаратися акуратно розчистити відкладення.

Як провести чистку бойлера в домашніх умовах і чим почистити ТЕН водонагрівача?

Порада: Добравшись до нутрощів конструкції, рекомендується оцінити стан магнієвого анода. Якщо він сильно потоншала, то його слід замінити, не чекаючи, поки елемент вийде з ладу.

У більшості випадків шари накипу збираються саме на трубчастої деталі, а всередині бака її не так багато. Досить пустити воду, щоб вимити з самого бойлера все непотрібне. Якщо ж таким чином почистити бойлер не вдається, доведеться працювати руками. Головне, не намагатися полегшити процес шляхом використання агресивних абразивів. Потрібно використовувати тільки перевірені практикою безпечні засоби.

Цікаве:  Що вибрати для прасування одягу - праска, отпариватель або парогенератор?

Щоб почистити від шару накипу сам ТЕН, необхідно провести наступні маніпуляції:

 1. Основну частину бруду зчищають механічним способом, використовуючи ніж або щось подібне.
 2. Далі у високій склянці, виготовленому з пластикової пляшки (просто зрізаємо шийку) розводимо лимонну кислоту. На 2 стандартних пакетика порошку близько 2 л теплої води.
 3. ТЕН поміщаємо в цю конструкцію мінімум на добу. Цього часу буде досить, щоб вся грязь зійшла, а нагрівальний елемент повернув свій первинний вигляд.

Після проведення цих маніпуляцій можна збирати бойлер, відчувати його і піддавати подальшої експлуатації.

Як провести чистку бойлера в домашніх умовах і чим почистити ТЕН водонагрівача?

Особливості чищення сухого Тена

Сухий ТЕН — це особливий аналог традиційного елементу, що володіє керамічним покриттям. Підхід до його чищенні в домашніх умовах мало чим відрізняється від описаного вище, але все ж має ряд нюансів:

 • В даному випадку чистка водонагрівача забороняє застосування механічного методу попередньої обробки. Поява навіть найдрібніших подряпин на поверхні виробу може негативно позначитися на його функціональності.
 • Для вимочування предмета з метою видалення накипу можна застосовувати не тільки лимонну кислоту, а й концентрований оцтовий розчин. Крім цього, можна підібрати підходящий варіант побутової хімії з профільного магазину. Головне, не відхилятися від правил, викладених в інструкції.

Як провести чистку бойлера в домашніх умовах і чим почистити ТЕН водонагрівача?

Після завершення всіх робіт ТЕН промивається в чистій воді і встановлюється на своє місце. Сушити його не потрібно! Пристосування готове до подальшої роботи.

Ефективні засоби для усунення накипу в бойлері

Перед тим, як почистити бойлер всередині, необхідно визначитися з відповідним миючим засобом. Оптимальним варіантом для видалення накипу і тут вважається лимонна кислота. Але концентрацію розчину для досягнення необхідного ефекту рекомендується підвищити хоча б в 2 рази. Не менш ефективні і профільні засоби. Незважаючи на злегка завищену вартість, подібні реагенти дозволяють всього за один підхід домогтися бажаного результату.

Як провести чистку бойлера в домашніх умовах і чим почистити ТЕН водонагрівача?

Тепер потрібно розібратися з тим, яким чином приготований склад виявиться всередині пристосування, щоб почалася чистка бойлера. На практиці все виявляється досить просто:

 • Спочатку ємність спустошуємо на третину через кран для гарячої води.
 • Потім приєднуємо до зливного штуцера шланг, по якому заливаємо приготований розчин для розчинення накипу. Проблем з цим не виникне, якщо кінець шланга буде розташований над пристроєм.
 • Після того, як склад буде залитий, перекриваємо всі крани, щоб маса могла подіяти на відкладення. Залежно від типу засобу і інтенсивності забруднення розчин може перебувати в ємності від декількох годин до доби.
 • Через необхідний час зливаємо рідину і ретельно промиваємо бойлер чистою водою.
Цікаве:  Навіщо потрібен рідкий порошок і куди його заливати

Подібний варіант видалення накипу можна використовувати і в тих випадках, коли нагрівальний елемент в силу особливостей конструкції не вдається витягти. Тоді пристосування повністю знімається і всі маніпуляції проводяться точно так же, тільки розбирати апарат не потрібно. Ця клопітна маніпуляція може зайняти чимало часу, особливо, якщо за час експлуатації бойлера в ньому накопичилося чимало бруду.

Своєчасно і правильно проведена чистка бойлера і його елементів дозволяє збільшити термін служби пристосування, знизити ризик його поломки, підвищити функціональність.

Корисні матеріали

Close