Як провести чистку газового котла і промивання теплообмінника?

Чистка котла — обов'язкова процедура, яку треба виконувати регулярно. При цьому необхідно знати, як почистити газовий котел від сажі та накипу. Накип збирається в проходах теплообмінника, а сажа — в димовідвідних каналах самого котла і димоході. Таким чином, щоб підтримувати нагрівальне обладнання в робочому стані, потрібно прочистити і теплообмінник, і димові канали, а також газохід і пальник.

Як провести чистку газового котла і промивання теплообмінника?

Як почистити теплообмінник?

Чистка теплообмінника залежить від його конструкції і від того, яка вода використовується в системі: підготовлена ​​- зі спеціальними добавками — або непідготовлена.

По конструкції теплообмінник може бути одного з трьох типів:

 • бітермічний;
 • пластинчастий;
 • жаротрубний.

Пластинчасті підрозділяються ще на два види — первинні і вторинні (для приготування гарячої води). Жаротрубний теплообмінник встановлюється в підлогових котлах, а бітермічний — в компактних навісних або підлогових моделях.

Чистка може здійснюватися такими способами:

 • механічна;
 • хімічна;
 • електророзрядними;
 • гідродинамічна,

Порада

Обслуговування газового обладнання, в тому числі і котлів, повинні виконувати фахівці з відповідною освітою. Якщо ви не маєте достатньо технічних навичок, краще запросити майстра.

Як провести чистку газового котла і промивання теплообмінника?

Як прочистити жаротрубний теплообмінник одноконтурного котла?

Чистка підлогових котлів з жаротрубним теплообмінником відрізняється від аналогічної процедури для навісного обладнання. Тут для проведення процедури теплообмінник не знімається, а лише забезпечується доступ до нього.

Для виконання робіт знадобляться такі інструменти:

 • гайкові ріжкові ключі;
 • металева щітка-йорж;
 • ручна щітка по металу;
 • викрутка;
 • щітка з натурального ворсу або капронова.

Перше обов'язкове дію — перекрити кран подачі газу. Далі потрібно виконати три етапи робіт — забезпечення доступу до теплообмінника, чистка деталей, складання котла. Етапи розбирання / збірки залежать від конкретної моделі. Як проводять очистку котлів моделі МАЯК — 12 КС, можна детально подивитися в відео.

https://youtube.com/watch?v=LG56zqMDVE

Як провести чистку газового котла і промивання теплообмінника?

Чистка двоконтурних котлів

Для котлів з контуром для обігріву води обов'язковим є промивання вторинного теплообмінника від накипу усередині. Причому його очищення потрібно проводити частіше, так як через нього проходить потік непідготовленою води і на стінках активно осідають солі жорсткості (мінеральні відкладення). Те ж стосується і роздільними теплообмінниками. Очищення двоконтурних котлів виконується в два етапи. Перший — механічна очистка зовнішньої поверхні деталей і димовідводів від сажі, другий — хімічна, гідродинамічна або електророзрядними промивка від накипу.

Цікаве:  Чим і як можна за кілька секунд прибрати наклейки з холодильника?

Механічне очищення пластинчастих теплообмінників

Прочистити котел від сажі можна, не знімаючи теплообмінник. Для цього досить зняти кришку, озброїться жорсткої капроновою щіткою і закрити газові форсунки, щоб туди не потрапив бруд. Наочно весь процес показаний в відео:

https://youtube.com/watch?v=ccEAX_yoEx

Якщо сажа прикипіла до поверхні і не видаляється при механічній обробці щіткою, то теплообмінник знімають і замочують у спеціальних миючих розчинах на кілька годин. Такі засоби представлені в продажу в широкому асортименті, як приклад можна привести кошти Fauch і MAZBIT +. Але можна скористатися і побутовою хімією — гелями для чищення грилів, духовок.

Перед розбиранням котла потрібно відключити його від газу, а запальник — від електрики. Крім того необхідно злити воду з обох контурів і розширювального бака. Першим знімається вторинний теплообмінник, він знаходиться відразу за кришкою котла. Первинний (основний) зняти проблематичніше, так як доведеться розбирати камеру згоряння.

Як провести чистку газового котла і промивання теплообмінника?

Як прочистити внутрішні поверхності

хімічне очищення

При наявності бустера промивка може виконуватися самостійно. Бустер можна зробити своїми руками — це насос і ємність на 10 літрів з двома шлангами. Щоб процедура допомогла зняти накип, але не пошкодила металеву поверхню, важливо правильно підібрати кислоту. Якщо котел чиститься регулярно, на трубах невеликі відкладення, то найкращим виходом буде використання лимонної кислоти. Концентрація розчину — до 200 г кислоти на 5 літрів води.

Якщо накип давня або використовується непідготовлена ​​вода з високим вмістом мінералів (жорстка вода), потрібно взяти більш радикальні засоби — склади на основі ортофосфорної, сірчаної або соляної кислоти. Використовувати розчин соляної кислоти без інгібіторів корозії не рекомендується, так як це може привести до пошкодження обладнання.

Після обробки кислотою потрібно обов'язково промити теплообмінник нейтралізатором. Лужний склад підбирається виходячи з використовуваної кислоти. Наприклад, після лимонної кислоти цілком підійде звичайна харчова сода. Якщо рідина для промивки купується, то краще відразу ж до неї придбати нейтралізатор: зазвичай фірми, що випускають кислотні склади, пропонують і лужні — для нейтралізації.

Відео про промивку:

https://youtube.com/watch?v=5SZMQNfgG4

Як часто потрібно чистити котел

Корисні матеріали

Close