Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

Знаючи, як почистити кондиціонер самостійно, можна значно заощадити на обслуговуванні кліматичної техніки. Чи можна все елементи — випарник, радіатор і вентилятор — помити в домашніх умовах? Відповідь на це питання залежить від конструкції спліт-системи і ступеня забруднення. Щоб не допускати великого скупчення бруду і утворення жирової плівки, потрібно чистити обладнання будинку так часто, як це зазначено в інструкції, тоді не доведеться знімати кондиціонер і виконувати глибоку чистку в сервісному центрі.

Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

Як часто потрібно чистити кондиціонер?

Виробники кліматичного обладнання вказують в техдокументації, як часто потрібно його чистити. Слід зазначити, що різні елементи обслуговуються з різною періодичністю. Найбільш часто потрібно очищати повітряні (пилові) сітки, так як на них накопичується пил, шерсть тварин — будь-які механічні частинки, наявні в повітрі квартири. Періодичність очищення тут залежить від загального забруднення в приміщенні, але вона повинна проводитися не ражі одного разу на місяць.

Інші компоненти спліт-системи також потребують регулярного обслуговування. Його рекомендується виконувати приблизно раз в 6-12 місяців, залежно від інтенсивності роботи системи. Будинки (не в промислових умовах) цілком достатньо виконувати клінінгові процедури раз на рік.

Є симптоми, які свідчать про забруднення кондиціонера:

 • тріск або більш гучна робота спліт-системи;
 • булькающие або хлюпають звуки;
 • неприємний запах, що з'являється після включення кондиціонера;
 • з внутрішнього блоку капає вода.

Їх поява свідчить про те, що очищення не проводиться або проводиться не в повному обсязі. При таких проявах потрібно виконати комплексну обробку. Її можна провести вдома, своїми силами або за допомогою фахівців.

Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

Що потрібно чистити у внутрішньому і зовнішньому блоках?

Кондиціонер (спліт-система) складається з двох блоків — внутрішнього, що знаходиться в приміщенні, і зовнішнього — розташованого на зовнішній стіні будинку.

У внутрішньому блоці розташовані:

 • фільтри;
 • вентилятор;
 • радіатор і теплообмінник (випарник);
 • дренажна система (ванночка і канал).

У зовнішній блок винесені конденсатор і компресор, але там є і теплообмінник, і вентилятор, які теж потребують регулярного обслуговуванні, так як туди потрапляє пух, листя, шерсть і пил.

Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

повітряні фільтри

Фільтри (пилові сітки) потрібно обов'язково чистити часто, так як це запобігає потраплянню забруднень в інші елементи системи. Зробити це легко, і одного разу розібравшись, з цим може впоратися будь-який користувач у себе вдома. Розташовані фільтри відразу під верхньою кришкою і візуально виглядають як дрібна сітка з пластиковими перегородками. Їх може бути від одного до трьох в одному блоці.

Цікаве:  Як вибрати хороший праска для догляду за речами будинку або в поїздці?

Процедура складається з декількох дій:

 1. відключити електроживлення;
 2. підняти кришку і зафіксувати її в верхньому положенні;
 3. зняти фільтри;
 4. очистити фільтр пилососом або щіточкою і промити під холодною водою;
 5. висушити і встановити на місце.

Фільтри можуть бути як плоскою, так і зігнутої форми (барабанного типу). На спосіб очищення це не впливає.

Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

Дренажна система

Дренажна система складається з двох елементів — ванночки (піддону), куди збирається рідина з теплообмінника, і дренажної трубки — каналу, по якому рідина виводиться з будинку. Для того щоб зняти піддон, потрібно спочатку зняти пластиковий корпус внутрішнього блоку. Він кріпиться за допомогою декількох шурупів (в основному 3-4). Далі потрібно зняти роз'єм, що з'єднує ванночку з платою, і від'єднати її від дренажної трубки.

Після цього виконується очищення ванночки і каналу. Ванночка ретельно промивається під проточною водою. Дренажний канал продувається потоком повітря під тиском — до дренажного патрубку під'єднується компресор або пилосос, що працює на видув. Далі в канал потрібно закачати хлоргексидин (400 мл) і почекати 10-15 хвилин. Після цього канал ще раз продувається.

Порада

Щоб перевірити, чи вдалося повністю очистити дренажну систему в домашніх умовах, залийте для перевірки 1, 5 л води. Якщо протікання немає, очищення виконана добре.

Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

вентилятор

Вентилятор можна чистити двома способами. Перший менш ефективний, але підійде тим, у кого модель і кріплення кондиціонера не дозволяють зняти крильчатку (барабан вентилятора) і виконати повноцінну чистку.

 1. Після зняття фільтра потрібно видути суху пил пилососом, включеним на видув, або стисненим повітрям з балончика.
 2. Нанести пензлем з довгим ворсом на лопаті барабана мильний розчин. Щоб обробити всі поверхні, барабан потрібно провертати руками. В якості миючого розчину можна використовувати будь-який засіб для посуду або господарське мило.
 3. Через 5 хвилин після нанесення складу потрібно включити кондиціонер, підстеливши попередньо плівку під решітку дифузора. При цьому весь бруд видме назовні.

Можна додатково обробити лопаті антибактеріальним засобом. Зараз у продажу є досить очищувальних засобів, розроблених спеціально для систем клімат-контролю.

У більшості моделей кондиціонерів передбачена можливість зняття крильчатки. У цьому випадку її можна опустити повністю в мильний розчин, а потім промити сильним струменем води і ретельно обробити дезінфікуючим засобом.

Послідовність зняття наступна.

 1. Відкрутити лицьову панель.
 2. Акуратно зняти дренажну ванну, щоб не розлити знаходиться там рідина. При цьому її потрібно від'єднати від плати (зняти роз'єм) і від дренажного шланга.
 3. Прокрутити барабан, щоб було видно гвинт. Він знаходиться в місці стику барабана з мотором (там відсутня одна лопать).
 4. Видалити гвинти, акуратно відгинаючи випарник.
 5. Після очищення барабана збірка виконується в зворотному порядку.

Порада

При невмілому зняття крильчатки можна пошкодити кондиціонер. Цю процедуру рекомендується проводити тільки людям, знайомим з технікою.

Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

Радіатор і теплообмінник

У домашніх умовах радіатор і випарник можна очистити лише поверхово, не знімаючи їх. Глибоке очищення проводиться в сервісних центрах зі зняттям внутрішнього блоку, а потім повторно встановити на місце. Вартість такої процедури чимала, тому краще регулярно проводити обслуговування самостійно, щоб не допускати сильного скупчення бруду на елементах кондиціонера.

Цікаве:  Як самостійно заточити ніж для м'ясорубки?

Покрокова інструкція

 1. Зняти верхню кришку, повітряні фільтри і відкрутити лицьову панель.
 2. Щіткою з довгим ворсом очистити радіатор і випарник. При цьому рухи повинні бути тільки у напрямку зверху вниз, інакше тонкі пластини теплообмінника можуть пошкодитися.
 3. 0, 5 літра антисептика перелити в розпилювач, а кондиціонер перевести в режим рециркуляції при максимально низькій температурі.
 4. Антисептик розпорошити в зоні всмоктування повітря (не на сам радіатор, а біля нього).

Якщо на теплообміннику утворилася грязьова плівка, її можна прибрати за допомогою пароочисника. Суху пил попередньо потрібно прибрати щіточкою, а після очищення паром виконати обробку антисептиком.

Як самостійно почистити домашній кондиціонер?

зовнішній блок

Зовнішній блок також схильний до забруднення, однак тут практично відсутні жирові відкладення. Це спрощує процедуру очищення.

 1. Відключити електроживлення.
 2. Зняти захисний кожух.
 3. Прибрати велике сміття щіткою або пилососом.
 4. Промити лопаті вентилятора.
 5. Помити радіатор зовнішнього блоку зі шланга або за допомогою парогенератора. При цьому потрібно стежити, щоб вода не потрапила в електричну частину блоку.

Навіщо звертатися в сервісний центр?

Незважаючи на те, що радіатор і вентилятор внутрішнього і зовнішнього блоку можна прочистити самостійно, це не скасовує сервісного обслуговування. При експлуатації кондиціонера навіть в самих ідеальних умовах відбувається втрата холодоагенту (хладон або фреон). У нормі його кількість зменшується на 5-7% в рік. Якщо ж сталася розгерметизація контуру, то фреону може витекти набагато більше.

https://youtube.com/watch?v=ddGmo3UPs8

Корисні матеріали

Close