Як визначити і знищити шкідника кімнатних рослин?

Що робити, коли улюблена квітка раптово почав чахнути, хворіти або на ньому оселилися підозрілі комахи? Насамперед потрібно дізнатися, які це шкідники кімнатних рослин. Розібратися в існуючих видах просто, достатньо уважно оглянути листя, стебло і коріння в грунті.

Як визначити і знищити шкідника кімнатних рослин?

Симптоми хвороби рослини

Найчастіше шкідники вражають певні місця, селяться в землі, поїдають листя або стебла. Якщо зараження відбулося порівняно недавно, то симптоми будуть не такими явними, але при уважному огляді помітити їх все-таки можна.

 • Білі плями на грунті або листі.

У рослин з такими симптомами часто можна виявити наступних шкідників: борошнистий або кореневої червець, білокрилка, червоний павутинний, конюшини кліщ. Червеця можна визначити за характерними, що нагадує вату відкладенням (борошнистий залишає їх на листі, а кореневої в землі). Клейкі виділення та опадання листя вказують на поразку білокрилкою. Конюшинового кліща можна розпізнати по білій сітці на листках, шкірка в цьому місці мертвіє, а при зараженні червоним павутинним кліщем під листям видно тонка біляста павутина.

 • Жовті плями.

Це може бути перша ознака, що в горщику завелися енхітреі або щитівка. Енхітреі нагадують білих черв'ячків, виявити їх можна в землі, прямо біля коріння рослини. Якщо плями на листі клейкі, то це свідчить про те, що на них завелася щитівка.

 • Коричневі плями.

Такі сліди залишають трипси. Зазвичай бурі, коричневі плями знаходяться під листом, а зверху видніються білі патьоки, які комахи залишають при переміщенні.

 • Деформовані пагони і листя.

Найчастіше ця ознака свідчить про те, що на кімнатних рослинах оселилася тля або цікламеновий кліщ. У першому випадку листя і пагони на дотик клейкі, квіти (якщо вони є) швидко в'януть і сохнуть. Кліщика можна розпізнати по шару пилу на нижній стороні листа. Якщо від нього вчасно не позбутися, то з часом листя рослин скручуються і засихають.

 • Рослина в'яне.

Повільне в'янення квітки може бути ознакою ураження грибними комариками, листовим чи Галова нематодами. Нематоди часто призводять до загибелі всієї рослини, при цьому на коренях можна помітити характерне здуття. Дорослі особини грибних комариків безпечні, але проблема в тому, що в грунті знаходяться їх личинки, які в міру зростання виснажують молоді коріння.

Як визначити і знищити шкідника кімнатних рослин?

особи білокрилки

особливості шкідників

Варто відзначити, що шкідники на кімнатних рослинах зустрічаються не так часто, як в теплиці або саду. Але буває і так, що вони заводяться в квартирі багатомільйонного міста. Що ж собою являють ці паразити?

 1. Щитівка — це комахи розміром 2-5 мм, харчуються вони клітинним соком. Зверху шкідники покриті щитками, їх зовнішній вигляд нагадує коричневі крапельки воску. Щитівка насилу відокремлюється від листа, під нею можна помітити знебарвлену тканину і липкий наліт, який сприяють розвитку сажістих грибів.
 2. Червець — сисний паразит діаметром 3-5 мм. Є близьким родичем такої комахи, як щитівка, але відрізняється білим кольором і «пухнастість». Дорослі особини, на відміну від молодих, практично без листя. Часто вони збираються в пазухах листків або в землі біля коріння рослин, де залишають за собою білий слід, що нагадує вату.
 3. Трипси — досить дрібні комахи діаметром до 2 мм, часто зустрічаються у великій кількості. Мають чорну, білу або смугасте забарвлення, однак через розмір розглянути мушку практично неможливо. Трипси відкладають яйця в тканини аркуша, який потім покривається штрихами — ходами личинок.
 4. Белокрилка нагадує білих мушок з крильцями. Комахи харчуються соком кімнатних рослин і якщо їх раптово потривожити, піднімаються в повітря цілою хмарою. Білокрилки відкладають зеленуваті личинки, які покривають нижню сторону листя.
 5. Попелиця — дрібні комахи оранжевого, зеленого або чорного кольору. Ці шкідники люблять теплий і задушливий клімат, утворюють щільні скупчення, колонії на стеблах і листках рослин. Виділення тлі привертають мурах, а також сприяють розвитку сажистого грибка.
 6. Павутинний кліщ — павукоподібні членистоногі шкідники, які харчуються клітинним соком кімнатних рослин. Найчастіше уражається ослаблений квітка, що росте в пересохлої землі. Крім павутини кліщ залишає жовтуваті точки в місцях Прокусу.
 7. Грибні комарики — чорні мушки розміром не більше 4 мм. Живуть в грунті, там же відкладають яйця. Личинки грибних комариків атакують молоді пагони і ослаблені рослини. Під час поливу комахи вилітають з горщика у великій кількості.
 8. Нематоди — це паразитичні білі черви 1-2 мм завдовжки. Травні ферменти нематод порушують ріст рослини, призводять до потовщення черешків, на коренях утворюються галли. Паразити частіше селяться на вологому грунті, виявити їх досить складно.
 9. Енхітреі — напівпрозорі білі черв'яки завдовжки до 4 мм. Беруть участь в процесі переробки органічних елементів, в невеликій кількості безпечні. Люблять вологе середовище проживання, часто зустрічаються в горщиках з субстратами для вирощування рослин.
Цікаве:  Чим небезпечний пиловий кліщ і як його позбутися?

Як визначити і знищити шкідника кімнатних рослин?

методи боротьби

Після того як шкідники кімнатних рослин обчислені, можна приступати до їх знищення. Універсального засобу немає, метод боротьби залежить від виду комах:

 • Щитівка.

Густозаселених листя і пагони видаляються, в інших місцях комахи акуратно счищаются ватною паличкою. Далі рослина ретельно вимивається мильним розчином і висушується. Потім квітка обприскується препаратом широкого спектру дії ( «Метафос», «Фитоверм») і переховується на півгодини поліетиленом. Через дві доби залишки отрутохімікатів і загиблих шкідників змиваються під душем. Щитівка повністю знищується після 6-8 щотижневих процедур.

 • Червець борошнистий.

Шкідники счищаются з листя вологим ватним тампоном або тупим боком ножа. При ураженні кореневої системи рослина забирається з посадженого горщика, зникла частина коренів віддаляється. Потім очищені місця промиваються мильним розчином і обробляються речовинами, що знищують шкідника ( «диметоат», «Інта-вир», «Малатіон», «Пиретрум»). Після обробки квітка поміщають в новий грунтовий субстрат.

 • Трипси.

Комахи відловлюються за допомогою спеціальних липких пасток. Грунт обробляється хімічним препаратом широкого дії (наприклад, «Актар» а), стебла і листя обприскують «Інта-Віром», «Акарін», «Фітоверма» або «Агравертін». Обробка всіх кімнатних рослин проводиться щотижня протягом місяця. Примітно, що трипси не люблять нафталін. Всього кілька кульок допоможуть позбутися неприємного сусідства.

 • Белокрилка.

Дані шкідники знищуються так само, як і трипси. Однак існує альтернативний метод боротьби. Для цього приміщення, де знаходиться рослина (балкон, теплиця), нагрівається до температури вище 40 градусів Цельсія. Це провокує у білокрилки термічний шок і призводить до загибелі комахи.

 • Попелиця.

Знищуються шкідники досить просто, при мінімальному ураженні досить змити їх мильним розчином. В інших випадках рослина обприскується «Акарін», «Іскрою-біо», перметріном, «Ресметріном», «Агравертін» або іншим хімікатом. Після того як всі комахи загинуть, квітка омивається водою. Для вирішення проблеми процедура повторюється 2-3 рази.

 • Павутинний кліщ.

При великій кількості комах рослина промивають під душем і застосовують речовини, що скорочують їх чисельність (акарициди). Вивести павутинного кліща важко. Потрібно щотижня застосовувати хімічні препарати, по можливості змінюючи діючу речовину. Позитивним чином позначається двохвилинний опромінення ультрафіолетовою лампою (запобігає розвитку нових особин).

 • Грибні комарики.

Щоб знищити комариків, які живуть в землі, необхідно полити грунт перметріном, «Інта-Віром», «Акарін» або «малатіон». Личинки видаляються за допомогою препаратів «Базудин», «Почін'» або «Грім-2». Після обробки рослина не поливається протягом 4-5 днів.

 • Нематоди.

Найчастіше при зараженні нематодами квітка і грунт знищуються. Однак є й інший шлях. Хворі коріння кімнатних рослин видаляються, що залишилися промиваються водою з температурою нагріву 50 градусів Цельсія. Позитивним ефектом володіє антистресовий препарат «Екогель». Він зміцнює рослина, після чого харчування та поширення нематод стає неможливим.

 • Енхітреі.
Цікаве:  Які засоби допоможуть швидко боротися з мухами?

Знизити кількість шкідників можна розчинами «Регента» або «базудина», а також збалансувавши полив і склад грунту в горщику.

Порада

Знищуючи шкідників кімнатних рослин, не забувайте про заходи обережності. Хімічні препарати розводите точно по інструкції на упаковці. Також важливо ізолювати хворого квітка (навіть якщо комаха оселилося тільки в грунті).

Часто комахи з'являються разом з знову набутими квітками. Саме тому важливо робити покупки тільки у перевірених продавців або в спеціалізованих магазинах. Інакше тривалої боротьби з шкідниками кімнатних рослин не уникнути.

https://youtube.com/watch?v=k15XXrVro_

Корисні матеріали

Close