Кілька способів зберегти хризантеми взимку

Хризантеми — яскраві невибагливі квіти, які по-літньому прикрашають осінні клумби. Багато укорінюють зразки з букетів, висаджують на ділянку і милуються ними до перших заморозків. І, зрозуміло, всім хочеться зберегти хризантеми взимку, щоб наступного літа кущ знову порадував квітами. Є кілька способів, вибір яких залежить від сорту і наявності умов для зимової перетримки.

Кілька способів зберегти хризантеми взимку

сорти

Районовані сорти хризантем можуть пережити зиму на клумбі, але є і такі, які необхідно викопувати. В основному це компактні подарункові кущики або індійські екземпляри, вкорінені з букетів. Під час висадки в грунт карликова хризантема розростеться, кущ розвалиться, але цвітіння збережеться. Якщо залишити цей сорт зимувати на вулиці, він замерзне. Багато індійські різновиди також не переносять холод.

Якщо немає відповідних приміщень для зимової перетримки хризантем, то бажано купувати холодостійкі види. До таких належать:

 • Дубок;
 • кореянка;
 • Еверест;
 • Бузковий туман;
 • Червона Москва.

Квітки і листя цих хризантем більш дрібні, але вони менш вимогливі до кліматичних умов, терпляче переносять зимові холоди.

Порада

Багато квітникарі вважають, що в регіонах з морозними зимами викопувати на зиму потрібно все хризантеми незалежно від їх холодостійкості. Такі кущі по весні швидше розростаються, майже не хворіють і пишно цвітуть.

Кілька способів зберегти хризантеми взимку

Зберігання в приміщенні

Утеплений підвал приватного будинку дозволяє вирішити всі проблеми зі збереженням не тільки овочів і заготовок, але і квіткових бульб і кореневищ.

Викопувати хризантему слід буквально перед першими заморозками. Якщо трохи пізніше — то не критично. Попередньо всі стебла обрізаються до 10 см. Ком землі краще залишити побільше. Якщо підлога в сховище не земляний, то викопане кореневище перевалюється в ящик або іншу ємність, наповнену сумішшю піску і торфу (1: 1). Зазвичай хризантеми залишають під навісом до стійких заморозків, оскільки в приміщенні кореневища можуть рушити в зростання і почнуть втрачати сили.

Оптимальна температура для зимівлі хризантем в підвалі або льосі — від 0 до + 4 ° С, допустимо від -1 до + 5 ° С. Якщо підлога земляна, то кореневища укладають прямо на нього, щільно підганяючи їх один до одного. Так вони не будуть заветрівается, а природного зволоження досить від землі.

Якщо немає підвалу, то підійдуть такі варіанти:

 • неопалювальний дачний будинок або гараж;
 • веранда;
 • добротний сарай;
 • лоджія.

Порада

Не варто залишати зимувати викопану хризантему в домашніх умовах. Рослина відчуває наступ періоду спокою. Без відповідного світлового дня і нестачі ультрафіолету на підвіконні воно зачахне і загине.

Кореневища хризантем, що зберігаються в дачних будинках, гаражах або лоджіях, бажано вкрити повітропроникним матеріалом. По можливості раз на місяць ємності злегка зволожуються (особливо важливо це для кулястої хризантеми). Якщо з'явилася поросль, то її необхідно зрізати.

Цікаве:  Які кімнатні рослини у вашому домі шкідливі для людини і кішок?

Основна перевага такого методу збереження хризантем в тому, що напередодні весни можна почати їх пророщування. Для цього на початку березня кореневище переноситься в світле приміщення з температурою приблизно 15 ° С. Як тільки почнуть з'являтися паростки, їх акуратно відокремлюють і пересаджують в окремі ємності.

Кілька способів зберегти хризантеми взимку

Зберігання на вулиці

Якщо підходящого приміщення немає, то хризантеми можна влаштувати безпечну зимівлю і на вулиці. Для цього викопується траншея розмірами 50 * 50 або 70 * 70 см. Кореневища щільно укладаються на дно (стеблами вгору), порожнечі засипають торфом або легким ґрунтом.

Як тільки встановиться мінусова температура, приступають до укриття хризантем.

 1. Перший тонкий шар повинен створювати обсяг і забезпечувати вентиляцію. Підійдуть осколки шиферу, легка арматура, обрізки куточків. Гілки використовувати небажано, щоб уникнути розвитку грибка на хризантемах.
 2. Другий шар (приблизно 0, 5 м) — зігріваючий і абсорбуючий. Це можуть бути сухе листя (без парші та грибка) або різана солома.
 3. Третій шар захищає кореневища хризантем від опадів і випрівання. Підійде шматок щільної плівки або руберойду. По краях матеріал закріплюється.

У таких канавках хризантеми успішно доживають до весни. Мінусом є неможливість проконтролювати стан кореневищ.

Порада

Завбачливі дачники природний покривний матеріал заготовляють протягом усього сезону. Це може бути трава, скошена газонокосаркою, солома, хвойний опад, соснові шишки, тирса. Всі матеріали сушаться і складуються до зими.

Деякі власники скляних або полікарбонатних теплиць взимку використовують їх для зберігання хризантем. Кущі викопуються ще до заморозків, пересідають в теплицю, де вони продовжують рости і цвісти. Після того, як встановиться мінусова температура (близько 5-7 ° С), стебла хризантем в теплиці підрізають, кущі засипаються сухою мульчею і ховаються лутрасилом. По весні вони починають швидко рости і в клумбу переносяться вже зміцнілими.

Кілька способів зберегти хризантеми взимку

Зимівля на клумбі

Холодостійкі садові хризантеми і у відкритому грунті не постраждають взимку від морозів, якщо їх правильно підготувати восени (НЕ викопуючи). Після перших заморозків стебла підрізають до 15 см (молоду поросль чіпати не потрібно). Корисно обробити пеньки і грунт навколо розчином мідного купоросу (10 г на 0, 5 л води) або бордоською рідиною — це послужить профілактикою грибкових захворювань на наступний сезон. Потім кущ злегка підгортають. Важливо, щоб не залишилося канавок, де скупчується вода.

Другим етапом насипається суха мульча (шаром в 40-50 см). Бажано, щоб в суміші були жорсткі елементи (шишки, хвоя), що додають об'єм і забезпечують провітрювання. Зверху можна укласти ялинові гілки або пару шарів укривного матеріалу — він забезпечить повітрообмін і захистить від опадів.

Цікаве:  Який догляд необхідний Цикас - зеленому гостю з тропіків

Деякі після того, як перший мороз поб'є квіти, просто обрізають хризантеми в саду і обкладають їх ялиновими гілками. Слід зазначити, що хвоя має дезінфікуючі властивості, тому таке укриття чи не спровокує грибкове захворювання.

https://youtube.com/watch?v=Lszz02Zf4R

збереження живцями

Якщо хризантеми придбані пізно восени і немає можливості влаштувати їх на зимівлю в потрібному приміщенні, то можна залишити квіти в квартирі. Однак при цьому немає гарантії їх збереження до весни (навіть з підсвічуванням), тому застосовується живцювання. Рослини в горщиках розташовуються на підвіконні ближче до вікна, подалі від опалення. З листових пазух вищипується кілька живців (довжиною 3-4 см). Для їх вкорінення готуються невеликі стаканчики, наповнені живильним почвогрунтом.

Техніка посадки проста: в середині ємності робиться поглиблення, в нього засипається пісок, зволожується, потім занурюється держак (приблизно на 1 см). Стаканчик обв'язується поліетиленовим пакетом, але нещільно, щоб залишалася вентиляція. У такій теплиці держак хризантеми зазвичай «сидить» 1-2 місяці, а потім рушає в зростання. Як тільки коріння стануть видні крізь стінки ємності або з'явилися перші листочки, укриття знімається. Можуть утворитися бутончики, але їх відразу видаляють. До весни буде готовий здоровий посадковий матеріал.

Хризантеми вражають своїм сортовим різноманіттям, яскравістю, оригінальними формами. Але багато хто боїться їх вирощувати саме через ризик вимерзання. На щастя, зберегти кущі хризантем до наступного сезону нескладно навіть при відсутності відповідного приміщення.

https://youtube.com/watch?v=5D6GzQOzeS

Корисні матеріали

Close