«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

Стаття присвячена високодекоративний сукулентів з африканського континенту — стапелии. Як правильно здійснити догляд в домашніх умовах за цим незвичайним рослиною? Потрібно лише наблизити умови утримання до природних, що не складає особливих труднощів, тому стапеля підходить для вирощування не тільки професіоналам, але і новачкам в квітникарстві.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

Перш ніж завести цього незграбного зеленого жителя, дайте відповідь на питання: чи готові ви миритися з неприємним специфічним запахом, який випускає квітка для залучення комах? Стапелія — ​​це поєднання непоєднуваного: прекрасні квіти і неймовірна сморід.

Чим цікава стапеля

Стапелія — ​​представник сімейства ластовневих, багаторічна рослина невеликого розміру. Рід Stapelia налічує близько 75 видів. Ця рослина — суккулент, тобто здатне накопичувати вологу в своїх стеблах. Пагони у рослини м'ясисті, мають в основному 4 грані, але зустрічаються види з 5 і 6 гранями. Через зубців на гранях пагонів стапелів іноді плутають з кактусом.

Пагони не мають листя, часто утворюють відростки біля основи. Там же зазвичай розташовуються і квітки. Саме вони представляє інтерес для квітникарів. За формою це чашечка з п'ятьма пелюстками. Квітка схожа на симетричну п'ятикутну зірку. При всій красі його забарвлення і форми є одна особливість: квітка моторошно пахне. Запах служить для залучення комах, а точніше, мух. Тільки ці істоти запилюють стапелів.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

Батьківщина рослини — Південно-Західна і Південна Африка, деякі види зустрічаються в Східній Африці. Стапелія росте на схилах високих гір. Її затінюють поруч зростаючі дерева і чагарники. Суккулент любить сусідство з водоймами. Назву свою стапеля отримала в честь голландського ботаніка 17 століття І.Б. ван Стапеля. Про рослині своєрідно висловився письменник Гете: «Це найкрасивіші і найжахливіші квіти на світлі».

види

В основному, види суккулента відрізняються тільки розмірами. Але є невеликі відмінності у відтінках і навіть запахи. Види, які добре приживаються в домашніх умовах:

 • Стапелія строката — карликовий суккулент, що досягає у висоту всього 7-10 см. Пагони мають зелений або червонуватий відтінок. Квітів на підставі свіжого втечі утворюється не більше 5 штук. Вид цікавий забарвленням квітів: пелюстки жовтого кольору, вкриті коричневими плямами або короткими смугами. Зовні пелюстки гладкі, а ближче до центру складчасті. В середині розміщується валик. Цей вид дуже стійкий до некомфортних умов.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

 • Стапелія гігантська — володарка великих квітів, що притягують погляд. Діаметр квітів досягає 30-35 см. Пелюстки стапелии жовтого кольору, прикрашені малиновими волосками, мають витягнуту форму, загострені і відігнуті до краю. На одній рослині утворюється один або дві квітки. На відміну від інших видів, ця стапеля не володіє яскраво вираженим неприємним запахом.
Цікаве:  Зимове зберігання лілій в домашніх умовах

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

 • Стапелія грандифлора (крупноквіткова). Найпопулярніший вид в квітникарстві. Для цієї рослини характерний складний забарвлення. Внизу квітка синювато-зелений, нагорі — пурпурний і смугастий. Пелюстки ланцетні, покриті шаром дрібних ворсинок. Під час цвітіння широко розкриті, через 2-3 дня починають відгинатися назад. Особливість сорту — в вираженому неприємному запаху, що нагадує тухлу рибу.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

 • Стапелія железістоцветковая. Пагони цього суккулента досягають 15 см у висоту, прямі, товщиною 3 см, з крилоподібними зубчастими гранями. Квіти на довгих квітконіжках, дрібні, жовто-зелені з рожевими плямами. Пелюстки відігнуті до краю і покриті довгими білими ворсинками.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

 • Стапелія золотисто-пурпурна виростає не більше 10 см у висоту. Пагони — світло-зелені, іноді пурпурні, відрізняються згладженими гранями. Квітки розташовані на вершинах молодих пагонів в кількості від 1 до 3. Вони дрібні (до 4 см в діаметрі), світло-салатові, зморшкуваті, з вузькими і гострими пелюстками. Це рідкісний зразок з приємним запахом, що нагадує церковний віск.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

 • Стапелія железістоцветковая. Її квіти покриті безліччю волосків, прозорих в центрі і білих на кінчику. Забарвлення — блідо-жовта з рожевими крапками. Сам квітка невеликий (до 5 см в діаметрі), пелюстки трикутні.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

Правила догляду

Догляд за рослиною починається з вибору місця. Поставте горщик в добре освітленому місці з легким затіненням. Квітці буде комфортно на західному чи східному боці. Якщо горщик розміщується на південному вікні, то потрібно створити штучне затінення. Чим небезпечне потрапляння прямих сонячних променів? Миттєвим сильним опіком.

У літній період стапелии буде корисно перебувати на відкритому повітрі, наприклад, на балконі. Але, оскільки сонячне світло небезпечний для пагонів опіками, в полуденний час організуйте затінення. Взимку додаткова тінь не потрібно, горщик краще поставити подалі від балкона і батарей. Зате з настанням весни потрібно поступово привчати рослина до зміни освітлення.

Порада
Якщо рослина довгий час був ще у тіні, то виводити на сонце його слід дуже обережно і поступово.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

Поливають суккулент в залежності від пори року. З початку весни до середини осені стапелии потрібна велика кількість води. Полив здійснюється зверху, щоб зволоженим був весь субстрат. Кожне наступне внесення води здійснюється після просихання верхнього шару землі. Це важливо, тому що рослина погано переносить заливання кореневої системи. У холодну пору полив скорочується. Іноді пагони трохи зморщується. Це знак, що потрібно трохи збільшити кількість води. Але в цілому в зимовий період полив потрібно максимально обмежити.

У період з початку весни до середини осені оптимальною температурою для утримання стапелии є + 22-26⁰ C. З настанням осені температуру поступово знижують, готуючи суккулент до періоду спокою. Взимку рослину містять в прохолодному приміщенні від +12 до + 15⁰. Стапелія не любить різких перепадів температури. Тому тримайте подалі горщик з рослиною від протягів. Що стосується вологості повітря, то вона не грає великої ролі. Суккулент добре переносить сухе повітря.

Цікаве:  Як правильно доглядати за драценою в домашніх умовах?

Грунт і добриво

Стапелія не вимоглива до поживності грунту, а ось її рихлість має велике значення. Субстрат повинен мати кислотність в межах pH 5, 5-7. У магазині для квітництва представлений готовий грунт для сукулентів і кактусів. Щоб вирощувати в ньому стапелів, додайте кілька шматків деревного вугілля. Журнал «Міс Чистота» зібрав інформацію по самостійному приготуванню субстрату для стапелів.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

знадобиться:

 • дернова земля — ​​2 частини;
 • пісок (бажано, крупнозернистий) — 1 частина.

Кращий час для вносити добрив — весна і літо, коли рослина активно розвивається. Підживлення здійснюється кожні 2 тижні. Можна придбати спеціальні суміші для кактусів і сукулентів. Обов'язково дотримуйтеся рекомендовані виробником пропорції. Стапелів необхідні добрива з вмістом калію. Такий прикорм забезпечує захист рослини від шкідників. У період спокою добрива не вносяться.

Пересадка, розмноження насінням і живцями

Молоді стапелии щорічно пересідають з настанням весни. Дорослим рослинам зміна горщика і субстрату необхідна не частіше ніж один раз на 2-3 роки.

Що потрібно знати про пересадку дорослих зразків:

 • потрібно видалити пагони, що знаходяться в середині, так як вони вже не стануть цвісти;
 • горщик підбирається неглибокий, так як у стапелів не надто розвинена коренева система;
 • пластмасові ємності краще утримують вологу;
 • дренажний шар на дні горщика повинен займати 1/3 ємності;
 • як дренаж використовуйте керамзит;
 • пересадка робиться шляхом перевалки, без видалення грудки землі з коренів;
 • протягом тижня пересаджені квіти не поливають, щоб не пошкодити кореневу систему.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

Розмноження здійснюється за допомогою насіння і живців:

 1. Насіння добре зав'язуються, але довго визрівають (протягом року). Зрілі насіння садять в рихлий піщаний субстрат, де вони проростають протягом місяця. Потім їх пікірують і висаджують в невеликі горщики діаметром 6-7 см в грунт для дорослих рослин. Через рік рослинки переїжджають в горщик побільше.
 2. Живці для розмноження беруться зі старих пагонів. Перед тим, як висадити їх в піщано-торф'яної субстрат, їх небагато подвяливают. Укорінення відбувається швидко. Після того, як держак обзавівся корінцями, його перевалюють в більш місткий горщик.

Цвітіння і період спокою

Зазвичай цвітіння припадає на час з кінця весни до кінця літа. Саме в цей період стапеля найбільше потребує освітленні, поливі, підгодівлі і свіжому повітрі. Квіти утворюються біля основи пагонів. Деякі види дають кілька штук, на інших зав'язується тільки одну квітку. Їх краса в симетрії, пухнастості, яскравому забарвленню. Але деякі зразки дико пахнуть, можна сказати, смердять. Запах привертає мух, які запилюють квітку.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

В середньому, одна квітка тримається до 3 днів, потім закривається. Зів'ялі квіти краще прибирати, щоб рослина змогла виростити нові. Період цвітіння займає від двох тижнів до двох-трьох місяців. Його початок неможливо пропустити: в приміщенні буде поширюватися характерний аромат. Але не всі види суккулента різко пахнуть. Так, стапеля гігантська не має запаху, а стапеля золотисто-пурпурна пахне досить приємно.

Цікаве:  Як можна очистити повітря в квартирі за допомогою рослин?

З настанням осені стапелів готують до зимівлі. Знижувати температуру, зменшувати освітлення і кількість води слід поступово, так як рослина погано переносить різкі перепади. Взимку стапеля міститься в прохолодних умовах. Якщо забезпечити квітці температуру в межах + 12-16⁰ C, то новий період цвітіння почнеться раніше.

Хвороби і шкідники

У дикій природі рослина живе в досить жорстких умовах. Незважаючи на стійкість до захворювань і шкідників, стапеля може постраждати. Причиною цього є неуважність і неграмотний догляд. Так, при низькій температурі повітря рослина уражається павутинним кліщем. Ще один любитель псувати домашню стапелів — попелиця. Від комах позбуваються інсектицидами.

«Найкрасивіші і жахливі квіти»: все про стапелии

Причиною бід, найчастіше, стає перезволоження грунту. В умовах надмірної вологості квітка уражається борошнистим червецем. Якщо запустити ситуацію, то врятує стапелів тільки відсіканням живців. Постраждале рослину можна поводитися разом з горщиком і грунтом. Місце, де стояв горщик, потрібно продезінфікувати.

Поради по догляду

Як зробити умови утримання стапелии максимально комфортними і що ще слід знати про рослину:

 1. Для створення тіні використовуйте тюль або папір.
 2. Вода для поливу — обов'язково тепла і відстояна.
 3. Рослини, вирощені з насіння, можуть відрізнятися від батьків. Це відбувається через схильність стапелии до схрещування.
 4. Якщо стапеля не хоче цвісти, спробуйте додати калійних добрив.
 5. У випадках нестачі освітлення рослина буде жовтіти. Затінювати квітку потрібно без фанатизму.
 6. При недоліку освітлення неминуче спостерігається витягування стебел.
 7. Як зрозуміти, що рослина отримала сонячний опік? На його пагонах з'являються бурі плями. Потрібно терміново поміняти розташування горщика.
 8. Якщо стебла стали млявими, це ознака надмірної кількості води. Якщо перестаратися з поливом в зимовий період, великий ризик, що рослина побіліє або взагалі згниє.
 9. Сік стапелии отруйний і визиваетф подразнення слизових. Працюйте з рослиною в захисних рукавичках, не підпускайте до нього домашніх тварин.
 10. Щоб не турбувати дорослі рослини зайвий раз, щорічно замінюйте верхній шар грунту замість частої пересадки.
 11. Плід рослини нагадує хвіст ластівки.
 12. У міру нагрівання квітки сонцем його запах посилюється. Враховуйте це при вирощуванні пахучих видів. Ганебні рослини краще купувати, якщо є можливість виставляти їх на балкон або лоджію.
 13. Стапелія красиво виглядає в підвісних горщиках: стебла з квітами звисають вниз каскадом.
 14. Фахівці з вивчення енергетики рослин стверджують, що стапеля здатна заліковувати душевні рани, створювати гармонійну атмосферу.

Стапелія — ​​незвичайна гостя підвіконня. У рослинному світі небагато таких же дивовижних квітів. Проти вирощування цієї рослини може говорити тільки його специфічний запах. Але деяких квітникарів саме він і привертає, не кажучи вже про екзотичні зіркоподібних кольорах неймовірною забарвлення. Стапелія — ​​відмінне рішення урізноманітнити й оживити інтер'єр.

https://youtube.com/watch?v=3e1ee3Rben

Корисні матеріали

Close