Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

Узамбарская фіалка, або сенполія, користується великою популярністю у квітникарів. По-перше, вона дуже красива, по-друге, догляд за нею не становить особливих труднощів. По-третє, фіалка добре піддається селекції, що дозволило вивести величезну кількість сортів. Кожен знайде квітку на свій смак. У цій статті зібрана необхідна інформація про сорти сенполії, про правильний догляд за рослиною, а також трохи розважальних фактів.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

узамбарская фіалка

Узамбарская фіалка — сенполія

Сенполія (Sainpaulia), або узамбарская фіалка, була знайдена в Африці. Свою назву рослина отримала завдяки місцю зростання — Узамбарські гори (гори Усамбара). Другим назвою сенполія зобов'язана своєму першовідкривачу — барону Вальтеру фон Сен-Полю. Саме він першим виявив витончене рослина і відіслав його зразки свого батька. Так почалася історія сенполії. З 1893 роки рослину демонструється на виставках квітникарів, описується в тематичних журналах. В руки селекціонерів сенполія потрапляє в 1898 році.

Сенполія — ​​це невисока трав'яниста рослина. Має м'ясисті листя округлої форми, покриті ворсинками. Листя розташовуються на тонких стеблах, які зібрані в прикореневу розетку. Квіти утворені п'ятьма пелюстками. Походження сенполії — африканське: вона поширена в Кенії, Танзанії. Африканські фіалки люблять місцевості з близьким розташуванням водойм: річок і водоспадів.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

Африканська фіалка

Для сенполії характерно:

 • невеликий розмір;
 • тривале цвітіння — до 10 місяців в році;
 • різноманітність форм і відтінків;
 • простий догляд.

сорти

Сорти сенполій класифікуються за кольором, формою і типом квітки.

 1. Прості — фіалки з п'ятьма пелюстками, два верхніх трохи менше за інших. Колірна гамма різноманітна: білі, рожеві, червоні, фіолетові, блакитні і навіть зелені відтінки.
 2. Двоколірні. На фоновому кольорі — контрастні плями без чітких меж. Наприклад, на білому фоні можуть зустрічатися блакитні, рожеві, малинові плями.
 3. Каймисті. Такі сенполії відрізняються обідком навколо пелюстки. Колір може бути однотонним, зустрічаються поєднання кольорів. Ширина облямівки залежить від умов проживання: в жаркому кліматі ободок часто пропадає зовсім, в холодному — знову з'являється.
 4. Химера: по центру кожної пелюстки проходить смужка контрастного кольору.
 5. Фантазійні сорти сенполій відрізняються плямами і цятками незвичайних форм і кольорів. Ці фіалки більше за інших мають потребу в увазі. При порушенні умов утримання пелюстки втрачають цікаві малюнки і стають однотонними.
 6. Зіркоподібні сенполії названі так завдяки своїй схожості з п'ятикутною зіркою. Їх пелюстки злегка загострені до краю.
 7. Напівмахрові. Ця група сенполій володіє одним-двома недорозвиненими пелюстками в центрі листа.
 8. Махрові сорти відрізняються великою кількістю додаткових пелюсток.
Цікаве:  Як в домашніх умовах правильно доглядати за Спатифіллум (жіночим щастям) в горщику

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

Густо-махрова фіалка

Розрізняються сорти сенполії і за особливостями листя:

 • фіалки з однотонними зеленим листям;
 • листя з білою облямівкою;
 • на листової пластини є білі і світло-зелені плями;
 • лист із загостреним кінчиком;
 • з закрученим догори кінчиком;
 • зазубрений край листа;
 • гладкий край листа;
 • додатково сенполії розрізняють на «хлопчиків» і «дівчаток»: якщо лист суцільного кольору, то це boy, якщо в підставі листа є світла пляма — то перед вами girl.

Хоча від обсягу горщика і умов зростання залежить розмір квітки, все ж існують сортові відмінності і в розмірах рослин. Так, мініатюрні сенполії виростають на 15 см в діаметрі куща. Середньостатистична фіалка має діаметр 20-30 см. Великі сорти можуть досягати 40-60 см. Є серед фіалок і карлики — рослинки до 6 см в діаметрі.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

Фіалка Valeska Violet

Найбільш популярні сорти домашніх сенполій:

 • Spring Rose. Тип — махровий. Весняна троянда отримала своє романтичне назву через рясного цвітіння ніжними білими квітами з м'яким зеленим відтінком.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

 • Perfect Harmony — представник фантазійного типу. Відрізняється яскравою забарвленням: сині пелюстки прикрашені рожевими вкрапленнями і білою окантовкою.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

 • Stormy Weather — ще один зразок фантазійної сенполії. Ця фіалка — володарка насичено-блакитних пелюсток з синіми плямами.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

 • Hot Spot — вид напівмахрова фіалки. Особливість — темно-рожеві пелюстки з гофрованим краєм.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

 • Silver Romance — гордість селекціонерів. У центрі квітка — яскраво-рожевий, до краю світліший. Особливість сорту — в облямівці пелюсток світло-зеленими рюшами. Дивують і листя: вони насичено-зелені, з хвилястим краєм.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

 • Victorian Ribbons — представник химер. Основний колір пелюсток — фіолетовий, смуги — білі. Такий контраст робить сорт дуже яскравим і привабливим.

https://youtube.com/watch?v=NVwqAiAoLq

Розміщення і полив

Вирощування рослини в квартирі не вимагає особливих навичок. Горщик для узамбарської фіалки підійде як керамічний, так і пластиковий. Розмір ємності в середньому повинен бути менше розетки в три рази. Для молодих рослин підбирається горщик діаметром 5-6 см, для дорослих зразків — 10-12 см. При виборі ємності враховуються особливості сорту: не можна підібрати однаковий горщик для стандартних і карликових сенполій.

Догляд в домашніх умовах включає в себе полив, підтримання вологості повітря і грунту. Фіалка-африканка любить рівномірний і регулярний полив. Грунт не повинен пересихати, але і заливати рослина не слід. Журнал «Міс Чистота» рекомендує поливати сенполію м'якою відстояною теплою водою. Направляти струмінь слід строго під корінь. Якщо краплі води потрапляють на листя, то вони починають гнити. Саме тому не рекомендується обприскувати фіалку.

Цікаве:  Як зберегти живці винограду протягом всієї зими?

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

Сенполії люблять яскраве розсіяне світло. Якщо вона розміщується на південному підвіконні, то буде потрібно невелике затінення.

Порада
Щоб сенполія цвіла взимку, потрібно продовжувати їй світловий день до 13-14 годин за допомогою лампи.

Оптимальна температура повітря повинна бути постійною як взимку, так і влітку. Сенполія комфортно зростає в межах від +18 до + 24⁰ C.

Грунт і добрива

Вимоги до грунту:

 • пухка,
 • пропускає повітря,
 • вбирає воду.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

У продажу є готові грунтосуміші для сенполій. Щоб приготувати субстрат самостійно, візьміть:

 • листова земля — ​​2 частини;
 • перегній — 0, 5 частини;
 • пісок — 1 частина;
 • деревне вугілля — 1 частина;
 • на відро готової суміші — 0, 5 склянки кісткового борошна і 1 ст. ложку суперфосфату.

Для регулярного зростання і цвітіння сенполія потребує прикорму. Підійдуть мінеральні добрива. Підживлення проводиться раз в тиждень в період з березня по вересень. Додаючи добриво в воду для поливу, зменшуйте його концентрацію в 6-7 раз.

Пересадка і розмноження

Дорослі рослини пересаджують в свіжий грунт щорічно. Зазвичай пересадку роблять навесні, але квітка, що росте при штучному світлі, можна переміщати в будь-який момент. Не забувайте поміщати на дно горщика свіжий дренажний шар: гранули керамзиту, крихту полістиролу, шкаралупу горіхів, соснові шишки. В ідеалі, шар повинен займати 1/5 частина ємності.

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

Розмноження сенполії здійснюється двома способами:

 1. Листовим черешком. Здоровий лист відділяється косим зрізом. Його довжина — 3-4 см. Держак ставлять у воду до утворення коренів або відразу садять в землю. Поміщайте держак в грунт не глибше 2 см. Грунт поливають теплою водою, горщик вкривають пакетом для збереження вологості. Через 1-1, 5 місяця рослина має вкоренитися і дати діток. Зміцнілу дитинку потрібно відокремити від листа і пересадити в окремий горщик. Їм потрібно 2-3 тижні на адаптацію в теплі.
 2. Розмноження пасинками. Вибирайте пасинки з 3-4 листочками. Відділяється пасинок гострим ножем, вкорінюється в горщику з субстратом 3-4 тижні в тепличних умовах.

https://youtube.com/watch?v=XB6Un0kaK2

Хвороби і шкідники

Рослина при відсутності догляду піддаватися впливу грибків, бактерій і вірусів. На квітка можуть зазіхнути і паразити:

 1. Борошнистий червець. Якщо шкідник оселився в горщику, ви помітите, що листя покриваються коричневими плямами і деформуються. Комаха видно неозброєним оком в пазухах листків і на квітконосах. Допомагає обробка фітовермом.
 2. Попелиця — комаха чорного, червоного або зеленого відтінку. Через нього відмирають молоді пагони. Усувається розчином инсектицидного мила (методом обприскування).
 3. Кліщ павутинний або червоний павутинний залишає після себе коричневі і червоні плями відповідно. Листя через це паразита швидко втрачають форму і відмирають. Допомагає обробка фітовермом або актелликом.
Цікаве:  Як правильно доглядати за миртом в домашніх умовах?

Правильний догляд за сенполій: як не долучив витончену фіалку

Хвороби сенполії:

 1. Борошниста роса. Збудник — грибок, який розмножується при низькій температурі і високій вологості. Ознака — білий наліт на листках.
 2. Фузаріоз. Виникає через полив холодною водою, різкої зміни температури або занадто просторого горщика. Ознака — черешки стають бурими, коріння темніють.
 3. Поява коричнево-сірого пухнастого нальоту — ознака хвороби сіра гниль.

При виявленні грибкових захворювань фіалку терміново обробляють фунгіцидом, видаляють загиблі частини і пересаджують в свіжий і оброблений грунт.
https://www.youtube.com/embed/4S0_FXIWTf

Цікаві факти

Кілька доказів того, що сенполія — ​​не нудне рослина:

 1. Спочатку сенполія мала квітки фіолетового кольору. Завдяки старанням селекціонерів з'явилися сенполії різноманітних відтінків. З останніх досягнень — лососевий і жовтий кольори.
 2. Найпершим виведеним сортом була сенполія з червоно-фіолетовими квітами.
 3. Перші махрові сорти з'явилися в 1920 році.
 4. ДО 1946 року селекціонерами налічувалося вже понад 20 сортів сенполії різного забарвлення. Зараз налічується понад 7 тисяч сортів, а за деякими даними — до 32 тисяч!
 5. Існує сорт сенполії з цікавим назвою Гаррі Поттер. Але на ньому немає шраму у вигляді блискавки.
 6. Є версія, що Сен-Поль виявив квітка, прогулюючись зі своєю нареченою.
 7. У квітникарстві існує плутанина. Узамбарская фіалка сенполія (Saintpaulia) і Фіалка (Viola) — це не одне і те ж. Рослини відносяться до різних родин: сенполія — ​​до сімейства Геснерієві, а фіалка — до сімейства Фіалкові.

Африканська гостя домашніх підвіконь продовжує дивувати квітникарів своєї ізменчіостью і різноманітністю сортів. Вирощування сенполії — це шанс для неофіта квітництва зайнятися невибагливою рослиною і домогтися при цьому приголомшливого за красою цвітіння. Навіть професіонали не обходять своєю увагою сенполію. На її рідкісні сорти ведеться полювання, багато хто готовий скуповувати свіжі зразки за кордоном.

https://youtube.com/watch?v=j2E9cBahyl

Корисні матеріали

Close