Способи зберігання акумуляторів різних типів

Будь-які акумулятори мають певний термін служби, який безпосередньо залежить від того, яким чином їх експлуатують. У певні періоди (частіше — взимку) вони можуть зовсім не використовуватися і тоді зберегти їх працездатність можна, якщо власник знає — як зберігати акумулятори. Існує кілька типів акумуляторних батарей (свинцево-кислотні, літій-іонні, нікель-кадмієві), що розрізняються пристроєм і хімічними складовими. Відповідно, способи зберігання їх також дещо відрізняються.

Способи зберігання акумуляторів різних типів

Свинцево-кислотні акумулятори

Почувши назву цього типу акумуляторів, люди відразу згадують автомобільний, а також використовуваний на мотоциклах або човнових моторах. У промислових умовах такі батареї зазвичай зберігають без електроліту. В цьому випадку їх термін зберігання становить три роки (сухозаряженні — всього 1 рік). Вони без шкоди витримують температури від мінус 30 до плюс 40 градусів.

Але автовласники мають справу з акумуляторами, в які залито електроліт. Щоб зберегти працездатність такої батареї на довгий час, необхідно стежити за її станом і правильно зберігати в зимовий період.

У теплу пору року, коли машина активно експлуатується, акумулятор не відчуває перевантажень і завжди повністю заряджений. Власнику автомобіля залишається періодично перевіряти рівень електроліту в банках, так як він поступово випаровується. При необхідності треба доливати дистильовану воду (так як випаровується в основному вода, а кислота залишається в розчині).

Зберігання свинцево-кислотних акумуляторів взимку

Взимку ситуація змінюється. Багато власників користуються машиною значно рідше, а деякі ставлять її на весь холодний період в гараж або на стоянку. В цьому випадку, тільки знаючи, як зберігати акумулятор в морозний час, можна забезпечити його працездатність.

Кислотні АКБ погано переносять низькі температури. Тому ставити їх на тривале зберігання краще в місцях, де цей показник взимку не опускається нижче нуля, наприклад, в погребі чи на утепленому балконі. Перед тим, як поміщати автомобільний акумулятор на зберігання, треба перевірити рівень електроліту в банках — все пластини повинні бути закриті.

Способи зберігання акумуляторів різних типів

Свинцево-кислотний акумулятор

Після цього його треба поставити на зарядку, так як зберігати свинцево-кислотний акумулятор слід тільки повністю заряженним.Клемми слід захистити від корозії, змастивши литолом. АКБ слід встановити на горизонтальну поверхню і накрити від пилу. Якщо вона не експлуатується протягом тривалого періоду, то раз на місяць її треба під заряджати.

Якщо взимку постійно виїжджають, то АКБ з автомобіля зазвичай не знімають. Але слід пам'ятати, що на морозі навіть не підключений акумулятор розряджається швидше, а, значить, знижується щільність електроліту. Якщо його вчасно не підзарядити, то електроліт може замерзнути і зруйнує пластини або корпус батареї.

Тому акумулятор слід утеплити і стежити за тим, щоб він завжди був повністю зарядженим. А під час тривалих перерв між поїздками, краще зняти його з автомобіля і занести в тепло.

Способи зберігання акумуляторів різних типів

утеплений акумулятор

Цікаве:  Як вибрати, підготувати і зберегти кабачки до наступного врожаю?

Ні в якому разі під час зберігання не слід:

  • Зливати електроліт з АКБ. Це не тільки не допоможе зберегти її взимку, а навпаки, повністю виведе з ладу.
  • Намагатися підвищити щільність електроліту, доливаючи в банки кислоту. Це не дасть позитивного результату, але і цілком може безповоротно зіпсувати акумулятор.
  • Зберігати АКБ поблизу опалювальних приладів, а також при температурі, що перевищує плюс 30 градусів.
  • Не можна зберігати свинцево-кислотні батареї поруч з лужними.
  • Залишати вирядженим на тривалий час.

Кислотно-свинцеві акумулятори закритого типу, що з'явилися в Росії в 90-і роки, застосовуються, в основному, як резервні джерела живлення для апаратури зв'язку, охоронно-пожежної сигналізації та відеоспостереження. Замість електроліту в них використовується гель. Вони герметично закриті, а, значить, гель не висихає. Ці АКБ постійно знаходяться в приміщенні, тому питання «як правильно їх зберігати» — не виникає.

Зберігання акумулятор іншого типу

Ряд приладів та інструментів, які живляться від різного виду акумуляторних батарей, в домашніх умовах використовується не постійно. Так, АКБ шуруповерта, дрилі або електровивертки в домашніх умовах можуть використовуватися лише кілька разів на рік. Тому варто розібратися, як правильно зберігати такі батареї і скільки часу вони можуть лежати без використання.

Автономні електроінструменти набули широкого поширення з появою нікель-кадмієвих батарей. Вони здатні забезпечити тривале використання шуруповерта або фотоапарата, витримуючи 3500 тисяч циклів зарядки-розрядки. Якщо автомобільний (свинцево-кислотний) акумулятор під час зберігання повинен бути повністю заряджений, то нікелевий, навпаки, повинен бути частково (приблизно, на 60%) вирядженим.

Способи зберігання акумуляторів різних типів

Нікель-кадмиевой акумулятор

Точно виміряти рівень зарядки не завжди можливо, тому простіше і краще повністю розрядити батареї, а потім трохи зарядити їх. Зберігати такі АКБ краще при кімнатній температурі в сухому місці. Взимку не можна залишати їх в не опалювальних приміщеннях. Краще, знявши з шуруповерта або дрилі, щоб не займати багато місця, занести додому.

В даний час з'явилися більш сучасні літій-іонні акумулятори, вартість яких значно вище, ніж у нікель-кадмієвих, але вони мають ряд переваг:

  • Високу ємність.
  • Як наслідок — менша вага і габарити.
  • Вимагають менше часу для зарядки.
  • У них відсутній ефект пам'яті заряду.

Такі батареї, в основному, використовуються на телефонах, планшетах. Для електроінструмента вони поки застосовуються мало через високу ціну. Далеко не кожна людина погодиться викладати за АКБ суму, яка порівнянна з вартістю придбаного шуруповерта.

Літій-іонні батареї при тривалому зберіганні не переносять як повного заряду, так і нульового. У той же час, частково розрядженим (до 30-50%) такий акумулятор можна безболісно зберігати при кімнатній температурі до року. Якщо літій-іонні акумулятори повністю зарядити, то після тривалої бездіяльності їх ємність значно знизиться. А залишену в ящику або на полиці на кілька місяців батарею з нульовим зарядом, швидше за все, доведеться викинути.

Цікаве:  Як правильно зберегти дріжджове тісто і отримати чудову випічку

Способи зберігання акумуляторів різних типів

Літій-іонний акумулятор

Літій-іонні акумулятори не переносять як високих, так і низьких температур. У випадково залишеного взимку на тривалий час в гаражі або в автомобілі фотоапарата, планшета або шуруповерта, АКБ можуть прийти в непридатність. Рекомендований термін зберігання літій-іонної батареї між зарядками становить близько 90 днів.

Можна значно збільшити термін служби літій-іонного акумулятора, якщо правильно його експлуатувати. Треба відзначити, що такий акумулятор краще заряджати, не чекаючи, коли він стане остаточно розрядженим. При режимі повної зарядки-розрядки такі батареї витримують близько 600 циклів. А якщо підзарядку виробляти при залишковому заряді 10-15%, то кількість циклів зростає до 1700. Але на пристроях, де заряджання виконується без зняття літій-іонних акумуляторів (телефони, планшети, плеєри), раз в три-чотири місяці бажано виконувати повну розрядку . Це необхідно для того, щоб на контролері пристрої, обнулились мінімальне і максимальне значення заряду.

Після тривалого зберігання акумуляторів будь-якого типу, щоб повністю відновити їх ємність, необхідно провести кілька циклів зарядки-розрядки. Ні в якому разі не можна розряджати акумулятори за допомогою короткого замикання!

Корисні матеріали

Close