Зимове зберігання лілій в домашніх умовах

Квітникарі знають безліч способів зимового зберігання цибулин лілій. Але всі вони повинні відповідати певним умовам зберігання навіть в домашніх умовах і строго їх витримувати. Це відноситься перш за все до температурного режиму: надлишок тепла буде провокувати передчасний ріст рослини, а його недолік може привести до загибелі цибулин.

Зимове зберігання лілій в домашніх умовах

Підготовка до зберігання

Перші заморозки — сигнал до викопування цибулин лілій для того, щоб зберігати їх взимку. Приступаючи до цієї операції, видаліть засохлу листя на висоті приблизно 7 см від поверхні землі. Далі слід викопати отвір ширше, щоб не пошкодити цибулину і не зачепити коріння лопатою, і обережно витягти її. Очистивши від землі, промити в холодній воді і викласти на піддон для просушування, розклавши цибулини таким чином, щоб вони не прилягали один до одного щільно. Можна засипати проміжки між ними сухим мохом або вермикуліту. Не забудьте уважно оглянути цибулини і відбракувати уражені гниллю або хворобою. Якщо помістити піддон в прохолодне темне місце (сарай або гараж), вони висохнуть протягом декількох днів. В опалювальному приміщенні є ймовірність появи цвілі.

Цибулини просохли? Тепер непогано присипати їх фунгіцидною порошком, розмістити в паперові мішечки (інший варіант — щільно обернути кожну газетою в кілька шарів), прокласти абсорбуючим матеріалом (мохом, наприклад.) Після чого завантажити в картонну коробку з пророблену вентиляційними отворами. І можна відправляти в сховище: на балкон, в підвал, в гараж.

Зимове зберігання лілій в домашніх умовах

способи зберігання

  • Якщо ви збираєтеся зберігати цибулини в поліетиленовому мішку, що також практикується, спочатку підготуйте мішок, зробивши в ньому дрібні вентиляційні отвори. Дно мішка засипається торфом приблизно на 10 см, потім укладаються цибулини лілій, шари яких відокремлюються одна від одної теж торфом товщиною в 12-13 см. Мішок щільно зав'язуємо і укладаємо в відповідний контейнер або коробку для зберігання взимку.
  • Зберігати цибулини в домашніх умовах іноді рекомендують в посадочних торф'яних горщиках, які складають у відповідний контейнер — ящик, картонну коробку — і переносять в сховище. Безумовно, це дуже зручний спосіб, так як в цих же горщиках їх і висаджують навесні у відкритий грунт. За пару тижнів до посадки їх можна винести на світло і почати полив.
  • Буває так, що цибулини викинули паростки завчасно, якщо дотримуються умови зберігання. Якщо в грунт висаджувати ще рано, доведеться посадити пророслі лілії в горщики і поставити їх в прохолодне і досить освітлене місце.
Цікаве:  Як зберегти живці винограду протягом всієї зими?

Зимове зберігання лілій в домашніх умовах

Доступне сховище

Але все-таки вирішальне значення має місце, де зберігати посадковий матеріал. Головна умова — збереження стабільного температурного режиму. Звичайно, можна відрегулювати звичайний домашній холодильник так, щоб підтримувати постійну температуру (від 0 до +3 градусів) протягом всієї зими. Однак навряд чи цибулини отримають в цьому випадку достатню вентиляцію. До того ж, що виділяється зберігаються в холодильнику овочами і фруктами етилен створить не дуже-то сприятливу атмосферу для лілій. Доведеться раз у раз наглядати за їх станом і, мабуть, до весни запас цибулин може скоротитися.

Далеко не всі можуть похвалитися наявністю сховища в підвалі або в погребі, де дотримуватися необхідний режим і домогтися необхідного руху повітря і невеликій вологості, звичайно, простіше. Але і тут необхідний контроль в разі різкого зниження зовнішньої температури. Закриваючи і відкриваючи при необхідності вентиляційні отвори, можна підтримувати постійну температуру.

Порада

Протягом зими перевіряйте стан цибулин через один — два місяці. З'явилася, цвіль зніміть сухою м'якою ганчіркою, присипте уражені місця вугільним порошком. Підгнилі місця необхідно вирізати ножем з обробленим дезинфікуючим розчином лезом, зріз — обробити зеленкою. Можна викупати їх в розчині марганцівки або в фунгіцидної рідини «Максим». І, звичайно, постраждалі цибулини треба тримати окремо від решти посадкового матеріалу. Якщо ж цибулини почали засихати, загорніть їх у вологий папір або зволожите той наповнювач, в якому вони зберігаються (торф, мох).

Зимове зберігання лілій в домашніх умовах

Залишити рослини в грунті

Багато знавців вважають, що зберігати лілії взимку можна безпосередньо в грунті, там, де вони росли. Досить буде хорошого, не менше 10-15 см, снігового покриву, а в разі безсніжну зиму — укриття за допомогою торфу, ялинового гілля, хвойного або листового опаду. Переважно хвойний, так як він не стане притулком шкідників, які по весні почнуть харчуватися цибулинами. Укриття знімають навесні, коли грунт почне відтавати, і зробити це потрібно до того, як з'являться паростки. Зрозуміло, так поступити можна лише з морозостійкими сортами лілій. Ще одна тонкість: якщо в грунті зимують Східні гібриди і ОТ-гібриди, то вони повинні піти під сніг в сухій землі. Тому вже в перший тиждень вересня цибулини накривають поліетиленом і знімають його тільки тоді, коли грунт підмерзне і почне лягати сніг. Тоді лілії вкривають відомими способами.

Зимове зберігання лілій в домашніх умовах

Побудувати в грунті «будиночок» для цибулин

Східні гібриди або інші нові гібридні сорти краще все-таки зберігати інакше, хоча теж можна у відкритому грунті. Слід викопати невелику траншею, обдумано вибравши для неї місце на своїй ділянці: найбільш засніжене взимку і найсухіше навесні. Важливо, щоб на дні траншеї не застоювалася тала вода, тому краще все-таки постаратися забезпечити хороший дренаж і захист від попадання вологи зверху. Стінки траншеї зміцните дошками, підготуйте кришку. Закладіть разом з попередньо упакованими цибулинами пакетики з водою — вони будуть стабілізувати температурні перепади і, крім того, послужать індикаторами: якщо вода в них перетворилася в лід, значить, і цибулини підмерзають. А щоб кришку можна було зняти взимку, підкладіть під неї поліетиленову плівку, щоб вона не примерзла. Необхідна і теплоізоляція — нехай це будуть хоча б шари картону, присипані торфом. Покрийте кришку ялиновим гіллям або опадом — тепер ви можете сказати собі, що підготували ваші цибулини до весняного пробудження.

Цікаве:  Як доглядати за кімнатної герберою?

Від того, як ви зберігали посадковий матеріал, буде залежати зростання і цвітіння рослин. Створіть їм оптимальні умови, і вони винагородять вашу працю.

https://youtube.com/watch?v=JTaTD0Qxj4

Прочитайте статтю про те, як доглядати за Алоказіі

Корисні матеріали

Close